Οι τελευταίες ημέρες και ώρες του Δεκεμβρίου είναι καιρός για απολογισμό. Το 2020 και το 2021 ήταν παράξενα χρόνια που πέρασαν σε συνθήκες πανδημίας κορονοϊού. Η ημερήσια διάταξη της κοινωνίας, όχι μόνο στην Βουλγαρία, ήταν η μάχη με την ασθένεια Covid-19, η βοήθεια και η φροντίδα για τους συνεχώς αυξανόμενους μολυσμένους. Οι πολίτες όλο αυτό το διάστημα έκλιναν προς ακρότητες όπως ο υπέρμετρος φόβος για την επιβίωση ή η άρνηση της ύπαρξης του ιού και η υποτίμησή του.
Οι προσδοκίες για το 2021 ήταν απαισιόδοξες αλλά τι έγινε τελικά; Για να δούμε ποια ήταν τα γεγονότα που σηματοδότησαν το 2021 το κοιτάξαμε μέσα από τον φακό του Βίχρεν Γκεοργκίεφ και του Βεσελίν Μπορίσεφ.
Κατά την γνώμη του Βίχρεν το σημαντικότερο γεγονός της χρονιάς που πέρασε ήταν όπως και το 2020 τα εμβόλια και ο εμβολιασμός. Φυσικά δεν θα μπορούσαμε να αποφύγουμε να αναφέρουμε και την συσκευασμένη Αψίδα του Θριάμβου στο Παρίσι μετά τον θάνατο του βούλγαρου καλλιτέχνη διεθνούς φήμης Κρίστο. Στην τρίτη θέση σίγουρα βρίσκονται οι εκλογές που φέτος κάλεσαν τους πολίτες τρεις φορές ως τις κάλπες και οδήγησαν στην εκλογή νέας κυβέρνηση στην οποία οι πολίτες εναποθέτουν μεγάλες ελπίδες. Για πρώτη φορά στα 32 χρόνια της Μετάβασης οι κάλπες γέμισαν τον Απρίλιο, τον Ιούλιο και τον Νοέμβριο μάλιστα την τελευταία φορά όχι μόνο με ψήφους για το Κοινοβούλιο αλλά και ταυτόχρονα για Πρόεδρο της Δημοκρατίας.
Χρονιά γεμάτη γεγονότα είναι πρόκληση για την επιλογή των σημαντικότερων αλλά οι φωτογράφοι έχουν δυνατότητα να κοιτάξουν με την ησυχία τους τις φωτογραφίες και να επιλέξουν τις πιο αντιπροσωπευτικές. Ο Βεσελίν Μπορίσεφ διάλεξε από το αρχείο του τις πιο εμβληματικές εικόνες από το 2020 και τις δημοσίευσε σε ένα άλμπουμ το οποίο ονόμασε «Ο, θυμάστε, κυρία μου;». Το ίδιο σκοπεύει να κάνει και για το 2021 και προετοιμάζει τον δεύτερο τόμο του άλμπουμ.
«Μπορούμε να πούμε ότι φέτος δεν συνέβη δυστυχώς ούτε ένα καλό πράγμα, λέει με εξαιρετική απαισιοδοξία ο Βεσελίν. Η λέξη που χαρακτηρίζει για μένα το 2021 είναι «θάνατος». Μάλιστα «θάνατος» με φόντο ένα μοναδικό «πολιτικό τσίρκο». Η πολιτική κρίση δεν έχει ακόμα ελεγχθεί αλλά τίποτα δεν μπορεί να επισκιάσει αυτά που τραβάνε οι άνθρωποι λόγω της πανδημίας».
Ο Βεσελίν αναζητά επί τούτου να συλλάβει τους πολιτικούς σε γκροτέσκες πόζες.
«Η ειρωνεία, ο χλευασμός πρέπει να έχουν όρια τα οποία όμως ορίζω μόνος μου, λέει ο φωτογράφος. Είναι σημαντικό όταν βγάζεις φωτογραφίες να έχεις προσωπική προσέγγιση γιατί αλλιώς οι πολιτικοί είναι απλά άνθρωποι με κουστούμια που μιλάνε μεταξύ τους ή στο μικρόφωνο. Αν μείνεις σ’ αυτό οι φωτογραφίες είναι βαρετές».
Ρωτήσαμε τον Βίχρεν ποιες είναι οι ελπίδες του για τον επόμενο χρόνο.
«Οι αλλαγές τις οποίες βιώνει ο κόσμος είναι αναπόφευκτες και δεν υπάρχει λόγος να απελπιζόμαστε, λέει ο Βίχρεν. Οι άνθρωποι είναι μεγάλοι εγωιστές και αυτό μας εμποδίζει να επικοινωνούμε δίχως να λογομαχούμε. Συνέχεια κοιτάμε το συμφέρον μας και φτάνουμε στο μίσος. Εύχομαι οι άνθρωποι να έχουν αγάπη μεταξύ τους και συναίσθηση».
Φωτογραφίες: πρ. αρχεία των Βίχρεν Γκεοργκίεφ και Βεσελίν Μπορίσεφ
Επιμέλεια και Μετάφραση: Αγάπη Γιορντανόβα
Από τις 25 έως τις 27 Ιουλίου στην Σόφια λαμβάνει χώρα Συνέδριο με θέμα τους «Κλιματολογικούς κινδύνους στην περιοχή της Μαύρης Θάλασσας». Διοργανωτές είναι η Βουλγάρικη Ακαδημία των Επιστημών και ο Δήμος της Πρωτεύουσας. Διεθνώς αναγνωρισμένοι..
Στις 25 και 26 Ιουλίου δάσκαλοι από βουλγάρικα σχολεία του εξωτερικού συγκεντρώνονται στο Γυμνάσιο με Γαλλική Γλώσσα «Αλφόνς ντε Λαμαρτέν» στην Σόφια. Ο λόγος είναι η Ακαδημία για δασκάλους προσχολικής αγωγής σε βουλγάρικα σχολεία στο εξωτερικό που..
Τις τελευταίες δύο εβδομάδες, οι πυρκαγιές στη Βουλγαρία έκαψαν εκατοντάδες χιλιάδες στρέμματα δέντρων, δεκάδες σπίτια στη Στράντζα υπέστησαν ζημιές, ολόκληρα κοπάδια απανθρακώθηκαν. Μόνο η μεγάλη πυρκαγιά στο Σακάρ και στην περιοχή του Σβίλενγκραντ..
Μέχρι τα τέλη Αυγούστου, στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας του χωριού Τσέρνι Όσαμ, στην περιοχή του Τρογιάν, φιλοξενείται η έκθεση «Τα θαύματα της φύσης: από..
Από χθες στην Σόφια κυκλοφορεί νέα γραμμή λεωφορείων ειδικά για τουρίστες. Το διόροφο λεωφορείο № 200 θα λειτουργεί μόνο τα Σαββατοκύριακα μέχρι..