Η ταινία μικρού μήκους με πλήρη βουλγαρική συμμετοχή «Three Meetings of the Extraordinary Committee» ήταν υποψήφια για το βραβείο της Βρετανικής Ακαδημίας Κινηματογράφου - BAFTA, στην κατηγορία της καλύτερης βρετανικής ταινίας μικρού μήκους. Η σκηνοθεσία της ταινίας είναι των Μάικλ Γιούλντουαρντ και Μαξ Μπάρον. Και παρόλο που οι δυο τους δεν μιλούν βουλγαρικά, η 18λεπτη ιστορία αφηγείται εξ ολοκλήρου στα βουλγαρικά, με τη συμμετοχή μόνο Βούλγαρων ηθοποιών και γυρίστηκε στη χώρα μας - στο χωριό Στουντένα της περιοχής του Πέρνικ. «Η ιδέα για αυτήν την ταινία ξεκίνησε στην πραγματικότητα με την τοποθεσία - ήταν εξαιρετικά σημαντικό για εμάς πώς θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε αυτό το ασυνήθιστο μέρος και αυτούς τους υπέροχους καλλιτέχνες» λέει ο Μπάρον.
Η ταινία γυρίστηκε στις αρχές του 2020 σε ασπρόμαυρο στυλ και είναι μια ισχυρή μεταφορά για την κατάσταση του Brexit και την κατάσταση στην οποία βρίσκεται η Βρετανία.
Ο κύριος ρόλος παίζει ο νεαρός Μαρτίν Χρίστοφ. Η εικόνα είναι έργο του Βούλγαρου κινηματογραφιστή Κρουμ Ροντρίγκες, ο οποίος έχει εργαστεί στις πιο επιτυχημένες βουλγαρικές κινηματογραφικές παραγωγές τα τελευταία 10 χρόνια – «Ο Πατέρας», «Φήμη» και «Βικτώρια».
Η τελετή απονομής των βραβείων θα πραγματοποιηθεί στις 13 Μαρτίου.
Επιμέλεια: Βέσελα Κράστεβα
Μετάφραση: Άιλιν Τόπλεβα
Ημέρες Βουλγαρικού Πολιτισμού διεξάγονται στην Κύπρο μέχρι τα τέλη Μαΐου, μετέδωσε η ανταποκρίτρια της ΒΕΡ Μπρανισλάβα Μπόμπανατς. Διοργανωτής της 26 ης έκδοσής τους είναι η Ένωση Βουλγάρων στην Κύπρο υπό την αιγίδα της Πρεσβείας της Βουλγαρίας στη..
Η Ευρωπαϊκή Ακαδημία Κινηματογράφου καλωσόρισε ως μέλη 709 νέους επαγγελματίες του κινηματογράφου. Ανάμεσά τους οι ηθοποιοί Μαρία Μπακάλοβα, Μπόικο Κραστάνοφ και άλλοι 15 Βούλγαροι κινηματογραφιστές. Η συμμετοχή τους στην Ευρωπαϊκή Ακαδημία σημαίνει..
Στις 11 Μαΐου - την ημέρα που η Ορθόδοξη Εκκλησία τιμά τους Αγίους Ισαποστόλους Κύριλλο και Μεθόδιο, θα πραγματοποιηθεί στην Αθήνα το Διεθνές Επιστημονικό Φόρουμ «Ο Δρόμος του Φωτός». Η εκδήλωση είναι αφιερωμένη στους αγίους αδελφούς και τους μαθητές..