Την 1η Απριλίου η Συμφωνική Ορχήστρα της ΒΕΡ θα δώσει συναυλία στην αίθουσα «Βουλγαρία». Στο πρόγραμμα συμπεριλαμβάνονται έργα του Ίγκορ Στραβίνσκι, του Μαρίν Γκολεμίνοφ και του Έντουαρντ Έλγκαρ. Σε Κοντσέρτο για βιολοντσέλο και ορχήστρα σολίστας είναι ο Τζονγκχεόν Ναμ – νικητής στον 1ο διεθνή διαγωνισμό «Allegra» στο Ρούσε το 2021. Ένα μέρος του βραβείου του είναι η πρόσκληση από τον μαέστρο Μαρκ Κάντιν - γενικό διευθυντή της Συμφωνικής Ορχήστρας της ΒΕΡ και μέλος της κριτικής επιτροπής του διαγωνισμού.
Η συναυλία είναι υπό τη διεύθυνση της Ντελιάνα Λάζαροβα. Η Ντελιάνα τελείωσε το Εθνικό Σχολείο Μουσικής και Χορευτικής Τέχνης «Ντομπρίν Πετκόφ» με βιολί. Συνέχισε τη μόρφωσή της στις ΗΠΑ υπό την καθοδήγηση του διάσημου παιδαγωγού βιολιού Κεβόρκ Μαρντιροσιάν. Εκεί σπούδασε και διεύθυνση ορχήστρας. Είχε την ευκαιρία να μαθαίνει από μεγάλους διευθυντές ορχήστρας όπως ο Μπέρναρντ Χάιτινγκ και ο Πάαβο Γιάρβι. Για ορισμένη περίοδο έζησε στη Ζυρίχη, όπου συνέχισε την εκπαίδευσή της στην τάξη του μαέστρου Γιοχάνες Σλέφλι. Τώρα η Βουλγάρα εργάζεται ως βοηθός του Κριστιάν Ματσελάρου στην Εθνική Ορχήστρα της Γαλλίας. Η Ντελιάνα έχει επιτυχημένη σταδιοδρομία στο εξωτερικό, αλλά στη βουλγαρική σκηνή αυτή είναι η πρώτη εμφάνισή της ως διευθυντή ορχήστρας.
Επιμέλεια: Αλμπένα Μπέζοβσκα
Μετάφραση: Ντενίτσα Σοκόλοβα
Η Μιχαέλα Φίλεβα παρουσιάζει νέους λατίνο ρυθμούς στο καινούριο της τραγούδι που λέγεται "Λα Μούζικα". Η Μιχαέλα γνωρίζει ισπανικά και της αρέσει η Ισπανία. Τώρα τραγουδά και σ’ αυτήν την γλώσσα. Το νέο της άλμπουμ λέγεται "96" και είναι..
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε το πρώτο του άλμπουμ, με τον τίτλο "Νοστάλγκια". Το συγκρότημα υπάρχει εδώ και καιρό και το..
Στην πόλη Αξάκοβο, κοντά στην Βάρνα, δημιουργήθηκε το πρώτο ανσάμπλ κοριτσιών που παίζουν γκάιντα. Το ανσάμπλ είναι μέρος της Σχολής Γκάιντας «Τράκια» με διευθυντή τον Νικόλα Γκεοργκίεβ. Η Ιβελίνα, η Σιάνα, η Σάρα, η Καλίνα, Τσβετελίνα και η..
Απόψε στην σκηνή του Plovdiv Jazz Fest στο Θερινό Σινεμά «Ορφέι» θα έχει 2 συναυλίες. Η μια είναι του συγκροτήματος Frantik Zen του σαξοφωνίστα..
Απόψε στο νησί Αγία Αναστασία η Κρατική Όπερα του Μπουργκάς διοργανώνει την συναυλία «Edith Piaf - Non, je ne regrette rien» η οποία είναι μέρος της..