Τα Ιερά Λείψανα των Αγίων Αδελφών Κυρίλλου και Μεθοδίου υποδέχθηκαν πανηγυρικά στον Καθεδρικό Ναό της Αγίας Κυριακής στη Σόφια. Προς τιμή του ιστορικού γεγονότος ο Επίσκοπος του Μπελογκραντσίκ Πολύκαρπος, τοποτηρητής του Πατριάρχη, τέλεσε δοξολογία ενώπιον των κειμηλίων στον ναό, παρουσία του Προέδρου της Δημοκρατίας Ρούμεν Ράντεφ, της Αντιπροέδρου της Δημοκρατίας Ηλιάνα Γιότοβα, της δημάρχου της Σόφιας Γιορντάνκα Φαντάκοβα, ανώτατων κληρικών και επισκεπτών.
Ενώπιον των επίσημων προσώπων ο Επίσκοπος Πολύκαρπος διάβασε προσφώνηση του Μητροπολίτη της Σόφιας και Βούλγαρου Πατριάρχη Νεοφύτου για το ιστορικό αυτό γεγονός, που σχετίζεται με το πανβουλγαρικό προσκύνημα στα Αγία Λείψανα των δύο Αδελφών Ισαποστόλων, που θα συνεχιστεί στον ναό μέχρι το μεσημέρι της 25ης Μαΐου.
Για πρώτη φορά μετά την επιστροφή τους στο Άγιον Όρος, τα Ιερά Λείψανα βγαίνουν από την Ελλάδα και η πρώτη ορθόδοξη και σλαβική χώρα είναι η Βουλγαρία, το οποίο είναι σημαντική αναγνώριση για τη χώρα μας ως πατρίδα του σλαβικού αλφαβήτου και πολιτισμού.
Σύμφωνα με τα λόγια του Ρούμεν Ράντεφ, ο ερχομός τους την παραμονή της πιο φωτεινής βουλγαρικής γιορτής – 24η Μαΐου, τονίζει τον τεράστιο ρόλο της Βουλγαρίας στο έργο των Αγίων Αδελφών και την άρρηκτη σχέση της χώρας και του λαού μας με την ιερά αποστολή τους.
Την Ημέρα Ανοικτών Θυρών – 15 η Ιουνίου, για πρώτη φορά στους επισκέπτες του Μουσείου Ψηφιδωτών στην Ντέβνια θα παρουσιαστούν τα αναστηλωμένα ευρήματα που ανακαλύφθηκαν το 2023. Πρόκειται για πήλινα σκεύη και λάμπες, που κατασκευάστηκαν στο..
Ένα πιο διαφορετικό βλέμμα προς την επιστήμη της Αρχαιολογίας – ως βάση επικοινωνίας, δημόσιου μοιράσματος της ευρωπαϊκής κληρονομιάς και πιο εύκολης πρόσβασης σε αυτήν – προσφέρει η πρωτοβουλία «Ευρωπαϊκές Ημέρες Αρχαιολογίας 2024», που διεξάγεται..
Σήμερα η ΒΟΕ σημειώνει την Ανάληψη του Κυρίου. Η μεγάλη θρησκευτική γιορτή πέφτει πάντα Πέμπτη, την σαρακοστή μέρα μετά την Ανάσταση του Χριστού. Αυτή είναι η τελευταία μέρα όταν ο Χριστιανοί χρησιμοποιούν τον χαιρετισμό «Χριστός Ανέστη» μέχρι τον..
Με αφορμή την 156 η επέτειο από τον θάνατο του Χατζή Ντιμίταρ και των μελών του αποσπάσματός του, καθώς και την 187 η επέτειο από τη γέννηση του..