"Τα παιδιά μας αγαπούν τα δημοτικά τραγούδια, τους αρέσει να βρίσκονται στη σκηνή, να κερδίζουν βραβεία και χειροκροτήματα, αυτό τα ενθαρρύνει" λέει η Πλαμένα Γκοσποντίνοβα για τους αποφοίτους της από τη Σχολή Τεχνών "Ιλία Αβράμοβ", Νόβα Ζαγκόρα. Συναντηθήκαμε σε ένα από τα αγαπημένα λαογραφικά φεστιβάλ της χώρας μας - "Κίτεν και φίλοι" όπου οι μαθητές της έλαβαν πολλά βραβεία. Τα πρόσθεσαν στην εντυπωσιακή συλλογή βραβείων από περιφερειακά και εθνικά φόρουμ. Η επιτυχία των παιδιών είναι πηγή υπερηφάνειας για την αφοσιωμένη δασκάλα τους, καθώς και για τη μικρή αλλά ενωμένη κοινότητα γονέων, παππούδων και αδελφών που υποστηρίζουν τις δραστηριότητές τους. Η ίδια η Πλαμένα τραγουδάει επίσης από πολύ μικρή, τα τραγούδια της τα έμαθε πρώτα από τον παππού και τη γιαγιά της, μετά από δασκάλους. Η διάσημη λαϊκή τραγουδίστρια Ντίνκα Ρούσεβα την προετοιμάζει για την εξέταση στην Εθνική Σχολή Λαϊκών Τεχνών στο Κότελ.
Από το 2018, η Πλαμένα διδάσκει στη Σχολή Τεχνών "Ιλία Αβράμοβ". Τα παιδιά που διδάσκει είναι ηλικίας 5 έως 13 ετών:
"Η Νόβα Ζαγκόρα βρίσκεται στην περιοχή της Θράκης και γι' αυτό ξεκινάμε πάντα με τα τραγούδια της περιοχής, συνεχίζει η Πλαμένα. Μετά τους εξηγώ ότι υπάρχουν και άλλες περιοχές στη Βουλγαρία όπου τα τραγούδια είναι επίσης όμορφα, αλλά σε διαφορετικά δημοτικά στυλ και μαθαίνουμε ποια είναι τα χαρακτηριστικά των τραγουδιών της Στράντζα, Ντόμπρουτζα κ.ά."
"Η δουλειά μου, μου δίνει πολλή ενέργεια" συνεχίζει η Πλαμένα. "Όταν βλέπω πώς λάμπουν τα μάτια τους όταν βγαίνουν στη σκηνή, πόσο ενθουσιάζονται, πόσο απολαμβάνουν τα βραβεία, εγώ η ίδια ενθουσιάζομαι. Είναι φιλομαθείς, οπότε ψάχνω συνεχώς για νέα τραγούδια κατάλληλα για την ηλικία τους. Η κόρη μου η Νικόλ ήταν 2μιση ετών όταν πρωτοεμφανίστηκε σε διαγωνισμό και τα κατάφερε υπέροχα. Είμαι ευγνώμων σε όλους τους γονείς που με στήριξαν. Τα παιδιά είναι μικρά και όταν ταξιδεύουμε σε μια πιο μακρινή πόλη είναι πάντα μαζί μας. Κάθε παιδί έχει διαφορετικό ταμπεραμέντο, είναι διαφορετικό και στην ηλικία. Αυτό που τους ενώνει είναι ότι αγαπούν το δημοτικό τραγούδι, το ερμηνεύουν με χαρά και από καρδιάς."
Φωτογραφίες: πρ. αρχείο
Μετάφραση: Άιλιν Τόπλεβα
Έξι χρόνια μετά την κυκλοφορία του τελευταίου άλμπουμ των Mary Boys Band, με τίτλο «Ευτυχισμένες Μέρες», το συγκρότημα επιστρέφει με ένα νέο τραγούδι με τίτλο «Γεια σου». Κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου η ίδια η Μέρι Μουταφτσίεβα κυκλοφόρησε το..
Απόψε στις 19:00 η ώρα, στο πρώτο Στούντιο της ΒΕΡ, δίνουν την παραδοσιακή ανοιξιάτικη συναυλία τους τα «Ράδιοπαιδιά». Μαέστρος τους είναι η Ηλίνα Τοντορόβα. Η φετινή συναυλία είναι αφιερωμένη στα 70 χρόνια από την γέννηση του συνθέτη Κρασιμίρ..
Είμαστε μόλις στην αρχή της εργάσιμης εβδομάδας και ήδη νιώθουμε κουρασμένοι… Δηλαδή, το τραγούδι του Γκράφα «Burnout» είναι ακριβώς για μας! Αργά η γρήγορα ο καθένας μπορεί να αναγνωρίσει τον εαυτό του στον ήρωα του «Burnout» ως ανάγκη να..
Στις αρχές της θερινής σεζόν οι Atazar, Kris V και η τραγουδίστρια Αλεξάντρα Ιβανόβα παρουσίασαν το κοινό τραγούδι τους «Μείνε» με εντυπωσιακό..