Για το γραφικό χωριό Μποφ, του Αίμου, που υψώνεται πάνω από το φαράγγι του ποταμού Ίσκαρ, η σημερινή γιορτή της Ανάληψης του Σωτήρος, φέρνει διπλή χαρά. Παράλληλα με τη χριστιανική εορτή, οι κάτοικοί του γιορτάζουν την Ημέρα του χωριού, με αφορμή την εορτή του ναού «Αγία Ανάληψη». Από αυτή την ημέρα ξεκινούν οι εορτασμοί αφιερωμένοι στα δύο χωριά, το χωριό Μποφ και Γκάρα Μποφ, που από το 2006, την εβδομάδα από την Ανάληψη έως την Πεντηκοστή, συνδέουν συμβολικά το παρελθόν με το παρόν στις «Γιορτές του Μποφ». Ανάμεσα στις δύο μεγάλες χριστιανικές γιορτές, το χωριό ζωντανεύει για να υποδεχτεί συγγενείς και καλεσμένους από παντού.
Ειδικά για την Ημέρα της Ανάληψης του Σωτήρος, από νωρίς τα ξημερώματα οι γυναίκες ετοιμάζουν κουρμπάνι και παρά το γεγονός ότι η ημέρα είναι εργάσιμη, το χωριό γεμίζει από ζωή.
Περισσότερα για την μακραίωνη ιστορία και τις παραδόσεις του χωριού, που σήμερα γιορτάζει τα 816 χρόνια του, θα βρείτε στο άρθρο "Το χωριό Μποφ – ιστορία και θρύλοι", από την πλούσια συλλογή του Ράδιο Βουλγαρία.
Φωτογραφίες: bulgarianhistory.org, bov.bg
Επιμέλεια: Νταρίνα Γκριγκόροβα
Μετάφραση: Σταύρος Βανιώτης
Στις 3 Απριλίου 1860 κατά τη διάρκεια της εορταστικής πασχαλινής λειτουργίας στον βουλγαρικό Ναό του Αγίου Στεφάνου στην Κωνσταντινούπολη ο Μητροπολίτης Ιλαρίων Μακαριουπόλεως δεν ανέφερε το όνομα του Οικουμενικού Έλληνα Πατριάρχη. Αντί για το όνομα..
Η Εθνική Βιβλιοθήκη «Άγ. Άγ Κύριλλος και Μεθόδιος» στη Σόφια εγκαινιάζει σήμερα την έκθεση «Η γέννηση της μοντέρνας πόλης». Η αφορμή είναι η 145 η επέτειος από την εκλογή της Σόφιας ως πρωτεύουσας της Βουλγαρίας. Η έκθεση θα συνεχιστεί έως τις 14..
Οι πόλεμοι και οι γεωπολιτικές ανακατάξεις έχουν αρνητική επίδραση στην ζωή των κατοίκων της Γης. Οι άνθρωποι αναγκάζονται βίαια να εγκαταλείψουν τα σπίτια τους, τα αγαθά τους, τις δραστηριότητές τους. Κινούν προς την προσφυγιά, προς αβέβαιο μέλλον..