Σήμερα είναι η εορτή του Αγίου Ναούμ της Αχρίδας, ενός από τους 5 μαθητές του Κύριλλου και του Μεθόδιου που υπήρξε ένας από τους πιο σημαντικούς λόγιους στην μεσαιωνική Βουλγαρία. Ο Ναούμ ήταν βούλγαρος ευγενής από την Μοισία και σαν μαθητής του Κύριλλου και του Μεθόδιου συμμετείχε στην Αποστολή στην Μοραβία. Το 885 μ.Χ. έφτασε στην Βουλγαρία μαζί με τους υπόλοιπους μαθητές των δυο μοναχών και συμμετείχε στην δημιουργία Σχολών του Πνεύματος και των Γραμμάτων υπό την αιγίδα του βασιλιά Μπορίς. Ο Ναούμ εγκαταστάθηκε αρχικά στην πρώτη πρωτεύουσα της Βουλγαρίας, την Πλίσκα, αλλά η βασική του δραστηριότητα ήταν στην Σχολή της δεύτερης πρωτεύουσας της Βουλγαρίας, του Πρεσλάβ. Έπειτα δίδαξε στην θέση του Άγιου Κλήμη στην Κουτμίτσεβιτσα και γύρω στο 900 αποσύρθηκε σε μοναστήρι δίπλα στην λίμνη της Αχρίδας, όπου απεβίωσε το 910 μ.Χ.
Ένα πιο διαφορετικό βλέμμα προς την επιστήμη της Αρχαιολογίας – ως βάση επικοινωνίας, δημόσιου μοιράσματος της ευρωπαϊκής κληρονομιάς και πιο εύκολης πρόσβασης σε αυτήν – προσφέρει η πρωτοβουλία «Ευρωπαϊκές Ημέρες Αρχαιολογίας 2024», που διεξάγεται..
Σήμερα η ΒΟΕ σημειώνει την Ανάληψη του Κυρίου. Η μεγάλη θρησκευτική γιορτή πέφτει πάντα Πέμπτη, την σαρακοστή μέρα μετά την Ανάσταση του Χριστού. Αυτή είναι η τελευταία μέρα όταν ο Χριστιανοί χρησιμοποιούν τον χαιρετισμό «Χριστός Ανέστη» μέχρι τον..
Μέχρι τις 18 Σεπτεμβρίου στο Εθνικό Αρχαιολογικό Ινστιτούτο οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επισκεφτούν την εξαιρετική έκθεση «Οι άρχοντες του αλατιού: Προβάντια – το Αλατωρυχείο (5600-4350 προ Χριστού)». Η προσωρινή έκθεση παρουσιάζει πάνω από 530 ευρήματα,..