Το Soulfia δεν είναι συνηθισμένο μουσικό γκρουπ, αλλά ανοιχτό πρότζεκτ περιοδευόντων μουσικών, στο οποίο ο καθένας μπορεί να προσχωρήσει κάθε στιγμή. Δημιουργήθηκε πριν από 8 χρόνια από μια ομάδα ενθουσιαστών, αλλά με την πάροδο του χρόνου επεκτάθηκε, προσελκύοντας εκατοντάδες ομοϊδεατών.
Η μουσική του Soulfia είναι συνδυασμός μεταξύ βουλγαρικού φολκλόρ με επιρροές από τα Βαλκάνια και τη Μέση Ανατολή. Οι μουσικοί αυτοσχεδιάζουν πάνω σε διάφορα φολκλορικά μοτίβα – όχι μόνο από τη Βουλγαρία, αλλά και από τη Βόρεια Μακεδονία, την Ελλάδα, την Τουρκία, τη Συρία, το Ιράν…
«Ταξιδεύομε στον κόσμο με τα μουσικά μας όργανα και αυτό σημαίνει ότι σχεδόν κάθε μέρα παίζουμε κάπου. Και όπου και να πάμε, αντλούμε έμπνευση από τον ντόπιο πολιτισμό, από τους ανθρώπους και τη ζωή τους, προσπαθώντας να εμπλουτιστούμε με το φολκλόρ τους», λέει ο Τσβετελίν Πετρόφ, ένας από τους συμμετέχοντες στο Soulfia.
Η επιδίωξη της ελευθερίας και της πνευματικής ανάπτυξης οδήγησε τους μουσικούς στην Ινδία και το Νεπάλ. Στους αυτοσχεδιασμούς τους προσχώρησαν ερμηνευτές των ντόπιων κοινοτήτων, έγινε πάρεργος συνδυασμός μεταξύ των ρυθμών της έθνικ μουσικής. Στην συνέχεια οι ζωντανές ηχογραφήσεις ανεβάστηκαν στο κανάλι του YouTube, καθώς και στη σελίδα του Soulfia στο Facebook.
«Μέχρι τώρα έλαβαν μέρος εκατοντάδες μουσικοί από πολλές χώρες, ενώ ταξιδεύουμε ή όταν επισκέπτονται τη Βουλγαρία – λέει ο Τσβετελίν για το Ράδιο Βουλγαρία. – Έχουμε βγει στη σκηνή με διάφορα συγκροτήματα. Έχουμε συγκεντρώσει στη σκηνή έως 16 άτομα. Αυτό μετατράπηκε σε κίνημα και τώρα σε πολλά μέρη της Βουλγαρίας θα δείτε ομάδες ανθρώπων που παίζουν ελεύθερα και ερμηνεύουν βουλγαρικό φολκλόρ. Τα τραγούδια μαθαίνονται σαν στο παρελθόν – στο μεϊντάνι – ο καθένας μπορεί να συμμετάσχει. Δεν είναι απαραίτητο να είσαι επαγγελματίας μουσικός ή να έχεις παρακολουθήσει μαθήματα ή πρόβες.»
Εκτός από το να παίζουν και να χτίζουν, οι συμμετέχοντες στο Soulfia ζωγραφίζουν και κεντήματα. Δική τους είναι η σύνθεση βουλγαρικών κεντημάτων, που απεικονίζονται στους τοίχους μερικών κτηρίων της Σόφιας. Και όχι μόνο εκεί.
«Το ζωγράφισμα των σπιτιών πάντα υπήρχε στη ζωή του βουλγαρικού λαού. Τα κεντήματα φέρουν όχι μόνο ομορφιά, αλλά και ενεργειακή προστασία του ίδιου του χώρου. Ξέρετε ότι στις φορεσιές και τα ρούχα, ακόμη και στα σκεύη των Βουλγάρων, πάντα υπήρχαν διακοσμητικά στοιχεία. Πίστευαν ότι αυτά υποστηρίζουν την πνευματική ανάπτυξη των ανθρώπων, που τα χρησιμοποιούν. Γι’ αυτό αποφασίσαμε να απεικονίσουμε κεντήματα στις προσόψεις.
Το τελευταίο πράγμα που κάναμε ήταν μια πρωτοβουλία στη στενή σιδηροδρομική γραμμή Σεπτέμβρι-Ντομπρίνιστε. Σε κάποιους από τους σταθμούς στη διαδρομή Τσβέτινο-Αβράμοβο-Γιακορούντα-Μπάνσκο, κατασκευάσαμε ειδικές εγκαταστάσεις από κεντήματα», διηγείται ο Τσβετελίν Πετρόφ. Και συμπληρώνει ότι το μήνυμα του Soulfia είναι να ενθαρρύνει τους νέους να εκφράσουν τον εαυτό τους μέσω της μουσικής ή της ζωγραφικής, να βγουν έξω από τις πόλεις, να ταξιδεύουν και να αναζητήσουν τον δρόμο προς τη βιώσιμη πνευματική ανάπτυξη και προς την ελευθερία.»
Κείμενο: Βενέτα Νικόλοβα
Φωτογραφίες: Soulfia
Μετάφραση: Ντενίτσα Σοκόλοβα
Το πρότζεκτ «Αγάπη και τραγούδι» συναντά στη σκηνή γενιές αγαπημένων βουλγάρων ερμηνευτών, που δημιούργησαν επιτυχίες σε διαφορετικά μουσικά στιλ στην πορεία των χρονών. Η μελωδική ροκ εκπροσωπείται από το γκρουπ «Ντιάνα Εξπρές», που..
Μέχρι τις 12 Ιουλίου μουσική δωματίου θα ηχεί στις μεσαιωνικές εκκλησίες «Αρχάγγελοι Μιχαήλ και Γαβριήλ» και «Άγιος Γεώργιος» στο αρχιτεκτονικό παραδοσιακό συγκρότημα Αρμπανάσι, κοντά στο Βελίκο Τάρνοβο. Οι ναοί έχουν υπέροχη ακουστική και..
Ένα από τα πολυαναμενόμενα πολιτιστικά γεγονότα το καλοκαίρι στη Σόφια αρχίζει σήμερα. Για 13 ο έτος το φεστιβάλ A to JazZ θα μετατρέψει το Νότιο Πάρκο 2 σε μια μοιρασμένη, δημιουργική και φιλική προς το περιβάλλον πολιτιστική αστική σκηνή. Οι..
Ένα από τα τραγούδια που συμμετέχουν στον διαγωνισμό τραγουδιού «Το Μπουργκάς και η θάλασσα» 2024 είναι το «Μου υποσχέθηκες» του Φωνητικού..
Στην πόλη Αξάκοβο, κοντά στην Βάρνα, δημιουργήθηκε το πρώτο ανσάμπλ κοριτσιών που παίζουν γκάιντα. Το ανσάμπλ είναι μέρος της Σχολής Γκάιντας «Τράκια»..
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε..