«Η δύναμη της μουσικής μάς αλλάζει πέρα από την αναγνώριση και μας κάνει εξαιρετικά όμορφους μέσα μας.» Πιστός στα λόγια του, ο Γκράφα παρουσιάζει στους θαυμαστές του μια νέα διασκευή ενός όμορφου τραγουδιού που ερμήνευσε πριν από χρόνια. Λέγεται «Αμαρτία», αν και οι στίχοι λένε: «Ω, άσπρο μου ύπνο, δεν υπάρχει αμαρτία στη σιωπή...»
Δημιουργός της μουσικής και της διασκευής είναι ο Βλαντιμίρ Άμποφ - Γκράφα. Μεταξύ των επαγγελματιών που εργάστηκαν για το τραγούδι, βλέπουμε επίσης το όνομα του Ρούμεν Μπογιατζίεφ-γιος στην ενορχήστρωση, καθώς και της DropDown Community - μιας υπέροχης ορχήστρας δωματίου που αποτελείται από νέους μουσικούς.
Ορίστε τι έγραψε ο διάσημος Βούλγαρος τραγουδιστής κάτω από το επίσημο βίντεο του τραγουδιού: «Όταν συνθέτω φαντάζομαι εικόνες, κόσμους, μορφές... Ήθελα να κάνω το «Αμαρτία» εξ ολοκλήρου με ζωντανά όργανα. Πήγα λοιπόν σε ένα μεγάλο στούντιο για να ηχογραφήσω το πιάνο και παίζοντας το τραγούδι ένιωσα ψυχική απόλαυση και ικανοποίηση. Έκανα και τη διασκευή για την ορχήστρα εγχόρδων με περισσότερο βάθος και δυναμική στις μελωδικές γραμμές. Οι στίχοι είναι του πατέρα μου Κίριλ Άμποφ. Για μένα, είναι από τους πιο όμορφους στίχους του!»
Παρόλο που για περισσότερα από 20 χρόνια ζει μαζί με την οικογένειά της στο εξωτερικό, το βουλγαρικό δημοτικό τραγούδι την συνοδεύει παντού. Η Μαγκνταλένα Τόντοροβα Καραμίτεβα είναι δημιουργός δεκάδες στίχων, που μετατρέπει σε τραγούδια, μαζί με..
Η νεαρή κοπέλα Ντάνι Ιλίεβα παρουσιάζει το νέο της τραγούδι με τίτλο «Θα φιλήσω;». Το 2022, μόλις 16 ετών, η Ντάνι έγινε η νεότερη τραγουδίστρια που κέρδισε τον διαγωνισμό «Το Μπουργκάς και η θάλασσα». Δεν είναι το πρώτο της βραβείο - παρά την ηλικία..
22 χορωδίες από τη Βουλγαρία, τη Σερβία και την Αγκόλα συμμετέχουν στη φετινή έκδοση του Διεθνούς Χορωδιακού Φεστιβάλ «Ήχοι της Μαύρης Θάλασσας» στην παραθαλάσσια πόλη Μπαλτσίκ από τις 12 μέχρι τις 16 Ιουνίου. Εκτός από τις τέσσερις βραδιές του..
Απόψε οι νέοι μουσικοί από το συγκρότημα «Γιούπιτερ 7» δίνουν συναυλία στο πλαίσιο του πρότζεκτ «Νησί της μουσικής» του Πολιτιστικού Κέντρου «Σρεντέτς»..