Χαιρετισμός για τα Χριστούγεννα, πρόταση γάμου ή είδηση στο τέλος του πολέμου… όλα αυτά, γραμμένα σε καρτ-ποστάλ χωρίς φάκελο και γραμματόσημο, αλλά στη επιθυμητή διεύθυνση . Το παρελθόν σαν να μην είναι τόσο μακριά όσο νομίζουμε – μας υπενθυμίζει η έκθεση «Βερνισάζ της ματαιότητας» του Περιφερειακού Ιστορικού Μουσείου του Κίρτζαλι, που επισκέπτεται το Εθνικό Πολυτεχνικό Μουσείο της Σόφιας.
Η έκθεση παρουσιάζει την οικογενειακή συλλογή της Κατίσα Ηλιέβα από 137 ασπρόμαυρες και έγχρωμες κάρτες, που καλύπτουν την περίοδο 1913-1931. Το μεγαλύτερο μέρος των καρτών είναι από την περίοδο του Α΄ Παγκοσμίου Πολέμου (1914-1918) και στέλνονταν από το μέτωπο. Με άλλες στέλνονται ευχές για τα Χριστούγεννα, την Πρωτοχρονιά, το Πάσχα, για ονομαστικές γιορτές, για το τέλος του πολέμου, τη στέψη του βασιλιά Μπορίς Γ΄ κ. ά..
Οι ίδιες οι κάρτες είναι μικρά έργα τέχνης και η έκθεση είναι η πρώτη πρωτοβουλία, που τα επιδεικνύει ακριβώς σ’ αυτό το φώς. Είναι αυθεντική αντανάκλαση της ιστορικής πραγματικότητας και ιδιόμορφη απεικόνιση της ανθρώπινης καθημερινότητας, γούστου και ματαιότητας, λένε οι επιμελητές. Τα περισσότερα εκθέματα που συμπεριλαμβάνονται στην έκθεση είναι ευρωπαϊκών εκδόσεων, ανάμεσα στις οποίες και τέτοιες από την Πολωνία, την Τσεχία, την Ουγγαρία, τη Γερμανία και τη Γαλλία, αλλά δε λείπουν και βουλγαρικές. Και τα μηνύματα στην πίσω πλευρά κάθε όμορφης κάρτας του περασμένου αιώνα αντανακλούν την τεράστια ποικιλία ανθρώπινων αισθημάτων και εμπειρίες, που νιώθουμε και σήμερα.
Η έκθεση «Βερνισάζ της ματαιότητας» επισκέπτεται τη Σόφια με αφορμή την 65η επέτειο από την ίδρυση του Εθνικού Πολυτεχνικού Μουσείου και μπορεί να ειδωθεί μέχρι τον Μάρτιο 2023.
Περισσότερα περίεργα γεγονότα, που σχετίζονται με την παράδοση των χριστουγεννιάτικων καρτών στη Βουλγαρία και τα άλλα υποχρεωτικά στοιχεία της γιορτής, διαβάστε στο δημοσίευμα «Πότε «άναψε» το πρώτο χριστουγεννιάτικο δέντρο στη Βουλγαρία;» της συλλογής του Ράδιο Βουλγαρία.
Επιμέλεια: Βέσελα Κράστεβα
Μετάφραση: Ντενίτσα Σοκόλοβα
Ένα πιο διαφορετικό βλέμμα προς την επιστήμη της Αρχαιολογίας – ως βάση επικοινωνίας, δημόσιου μοιράσματος της ευρωπαϊκής κληρονομιάς και πιο εύκολης πρόσβασης σε αυτήν – προσφέρει η πρωτοβουλία «Ευρωπαϊκές Ημέρες Αρχαιολογίας 2024», που διεξάγεται..
Σήμερα η ΒΟΕ σημειώνει την Ανάληψη του Κυρίου. Η μεγάλη θρησκευτική γιορτή πέφτει πάντα Πέμπτη, την σαρακοστή μέρα μετά την Ανάσταση του Χριστού. Αυτή είναι η τελευταία μέρα όταν ο Χριστιανοί χρησιμοποιούν τον χαιρετισμό «Χριστός Ανέστη» μέχρι τον..
Μέχρι τις 18 Σεπτεμβρίου στο Εθνικό Αρχαιολογικό Ινστιτούτο οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επισκεφτούν την εξαιρετική έκθεση «Οι άρχοντες του αλατιού: Προβάντια – το Αλατωρυχείο (5600-4350 προ Χριστού)». Η προσωρινή έκθεση παρουσιάζει πάνω από 530 ευρήματα,..
Την 6 η ημέρα μετά την αρχή της Νηστείας του Δεκαπενταύγουστου η Βουλγαρική Ορθόδοξη Εκκλησία τιμά τη Μεταμόρφωση του Κυρίου, μία από τις 12..