Μετά από δύο χρόνια απουσίας, ξεκίνησε ξανά η Γιορτή του Κρασιού, που έχει γίνει παράδοση στο χωριό Ντέλτσεβο (στο δήμο Γκότσε Ντέλτσεφ) για τον Τρύφων Ζαρεζάν (κλαδευτή). Το Σάββατο, 4 Φεβρουαρίου, παραγωγοί κρασιού και ρακής που θέλουν να παρουσιάσουν ό,τι το καλύτερο κατασκευάζουν στις κάβες τους, είναι ευπρόσδεκτοι στο χωριό.
Στον διαγωνισμό επιστρέφουν και παραγωγοί από την ελληνική περιφέρεια της Δράμας. Η κορύφωση της γιορτής είναι στις 5 Φεβρουαρίου (Κυριακή), όταν όλοι πηγαίνουν στους αμπελώνες, στην περιοχή «Μπαΐρα», όπου γίνεται το πρώτο τελετουργικό κλάδεμα και πότισμα με κρασί.
Η μεγάλη γιορτή θα γίνει στην πλατεία του χωριού Ντέλτσεβο, με τη συμμετοχή εθνογραφικών θιάσων κουκέρι από το κοντινό χωριό Μοσομίστε. Αλλά το πιο ενδιαφέρον απ’ όλα, θα είναι η αναπαράσταση του τοπικού εθίμου του «Γάμου Φιδιού». Ένας αρχαίος μύθος λέει ότι το χωριό Ντέλτσεβο είναι η φωλιά ενός δράκου που πήρε για γυναίκα του την πιο όμορφη κοπέλα του χωριού και σε αντάλλαγμα το προστάτευε από τις κακές δυνάμεις και τα στοιχειά. Μέχρι σήμερα, στο Ντέλτσεβο κρατούν ζωντανό τον μύθο και δύο φορές το χρόνο αναδημιουργούν τις εικόνες του δράκου και της όμορφης νύφης.
Κείμενο: Γκεργκάνα Μάντσεβα
Μετάφραση: Σταύρος Βανιώτης
Φωτογραφία: bgnes-αρχείο
Γιορτή της σαμάρνταλα ( Nectaroscordum siculum bulgaricum – χαρακτηριστικό βουλγαρικό πολυετές φυτό και μπαχαρικό, διαδεδομένο ιδιαίτερα στην περιοχή της Στάρα Ζαγκόρα, του Γιάμπολ και του Σλίβεν, καθώς και σε όλο τον Ανατολικό Αίμο και τη Στράντζα –..
Την 8 η ημέρα πριν το Πάσχα γιορτάζουμε το Σάββατο του Λαζάρου. Είναι η πρώτη από τις τρεις μεγάλες χριστιανικές γιορτές, συνδεδεμένη με το θαύμα της Ανάστασης. Ακολουθούν η Κυριακή των Βαΐων και το Πάσχα. Η γιορτή πέφτει κάθε χρόνο σε διαφορετική..
Παραδοσιακοί χοροί από την περιοχή του Πίριν και όλες τις λαογραφικές περιοχές της χώρας θα χορεύονται στις 26 και 27 Απριλίου στο Συγκρότημα Εκδηλώσεων «Λευκή σκηνή» στο ορεινό θέρετρο Μπάνσκο. Οι χοροί θα ερμηνεύονται από την Ορχήστρα Δημοτικής..