Οι συναυλίες του είναι στο TOP 3 των πιο πολυσύχναστων μουσικών γεγονότων στη Βουλγαρία για το περασμένο έτος και το άλμπουμ του «Φίλησέ με» πήρε την πρώτη θέση για το 2022 σε πωλήσεως στη μουσική αγορά στη χώρα μας. Μετά την επιτυχία του ντουέτου του με την DARA «Δεν υπάρχει τρόπος πια», το αγαπημένο αγόρι της βουλγαρικής ποπ σκηνής Λιούμπο Κίροφ τώρα παρουσιάζει το επόμενο σινγκλ του – «Αν είμαστε δύο». Η μουσική και οι στίχοι είναι του Λιούμπο και η ενορχήστρωση – του Λιούμπο και του Άνγκελ Ντιουλγκέροφ.
«Είναι ένα τραγούδι-ευγνωμοσύνη, μουσική που με ελαφρότητα και χαρά γιορτάζει τη φιλία και την αμοιβαία υποστήριξη» - έτσι ο Λιούμπο χαρακτηρίζει το νέο πρότζεκτ του. «Αν είμαστε δύο» κυκλοφόρησε και με βίντεο, που έπιασε συναισθηματικές στιγμές από τις πολυάριθμες συναντήσεις του τραγουδιστή με το κοινό τους τελευταίους μήνες.
«Τα στιγμιότυπα της πραγματικής ζωής, μαζί με τη μουσική, με κάνουν να θυμάμαι τις σημαντικές στιγμές εκ νέου και το γεγονός που πετυχαίνει κανείς περισσότερα, εάν έχει κάποιον δίπλα του. Δίπλα μου είναι τόσο πολλοί άνθρωποι, που πιστεύουν σε μένα και τα λαμπερά πρόσωπα των οποίων βλέπω και στις συναυλίες. Ευχαριστώ κάθε έναν απ’ αυτούς!», λέει ο Λιούμπο, ο οποίος αρχίζει και πάλι εθνική περιοδεία σε όλες τις μεγάλες πόλεις της Βουλγαρίας. Πρώτα θα μπορούμε να τον δούμε και ακούσουμε στις 2 Αυγούστου στη σκηνή του Αρχαίου Θεάτρου στο Πλόβντιβ και τον Νοέμβριο η περιοδεία του θα τελειώσει με δύο συναυλίες στη Σόφια, στην αίθουσα 1 του Εθνικού Μεγάρου Πολιτισμού.
Επιμέλεια: Ντιλιάνα Τράτσεβα
Μετάφραση: Ντενίτσα Σοκόλοβα
Πριν από περισσότερα από 40 χρόνια ένα τραγούδι μετατράπηκε σε σύμβολο της φιλίας. Και σήμερα όμως το τραγούδι ηχεί ζωηρά και φέρει τη ζέστη των μοιρασμένων θετικών συναισθημάτων – γέλιο, χαρά, ευτυχία… Το «Φίλοι» είναι μία από τις πρώτες επιτυχίες..
Μέχρι τις 14 Ιουλίου στην μεγάλη σκηνή του 4 ου "Midalidare - Rock in the Wine Valley" θα εμφανιστούν αστέρια της παγκόσμιας μουσικής σκηνής όπως οι DEEP PURPLE, MR. BIG, ACCEPT, Axel Rudi Pell, Hammerfall, Beast in Black, The O'Reillys and the..
Δεν είναι τυχαίο που ο συνθέτης Γιόσιφ Τσανκόφ, η δημιουργική πορεία του οποίου άρχισε στις αρχές της δεκαετίας του ’30 του 20ού αιώνα και συνεχίστηκε μέχρι το 1971, αποκαλείται Πατριάρχης της βουλγαρικής μουσικής. Μας άφησε πάνω από 500 έργα –..
Ένα από τα τραγούδια που συμμετέχουν στον διαγωνισμό τραγουδιού «Το Μπουργκάς και η θάλασσα» 2024 είναι το «Μου υποσχέθηκες» του Φωνητικού..
Στην πόλη Αξάκοβο, κοντά στην Βάρνα, δημιουργήθηκε το πρώτο ανσάμπλ κοριτσιών που παίζουν γκάιντα. Το ανσάμπλ είναι μέρος της Σχολής Γκάιντας «Τράκια»..
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε..