Για 75η φορά, εκατοντάδες άτομα συμμετέχουν στην Εθνική Πορεία, «Στα βήματα της τσέτας του Μπότεβ», από την ακτή του Δούναβη στο Κοζλοντούι ως την κορυφή Οκόλτσιτσα, στην περιοχή της Βράτσας, όπου οι επαναστάτες έδωσαν την μοιραία μάχη τους με του Οθωμανους. Πρόκειται για 120 χλμ. τα οποία οι προσκυνητές διανύουν για 5 μέρες. Φέτος στην πορεία συμμετέχουν 1 200 μαθητές.
Σήμερα η ΒΟΕ σημειώνει την Ανάληψη του Κυρίου. Η μεγάλη θρησκευτική γιορτή πέφτει πάντα Πέμπτη, την σαρακοστή μέρα μετά την Ανάσταση του Χριστού. Αυτή είναι η τελευταία μέρα όταν ο Χριστιανοί χρησιμοποιούν τον χαιρετισμό «Χριστός Ανέστη» μέχρι τον..
Μέχρι τις 18 Σεπτεμβρίου στο Εθνικό Αρχαιολογικό Ινστιτούτο οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επισκεφτούν την εξαιρετική έκθεση «Οι άρχοντες του αλατιού: Προβάντια – το Αλατωρυχείο (5600-4350 προ Χριστού)». Η προσωρινή έκθεση παρουσιάζει πάνω από 530 ευρήματα,..
76 χρόνια μετά το θάνατό του, ο πρώτος Βούλγαρος βασιλιάς του Τρίτου Βουλγαρικού Βασιλείου, Φερδινάνδος Α΄, επέστρεψε στο σπίτι του στο παλάτι Βράνα, όπως ήταν η βούλησή του. Στη διαθήκη του έγραφε ότι επιθυμούσε να ταφεί στη χώρα της οποίας..
Σήμερα, στις 13:00, στην Εθνική Βιβλιοθήκη «Άγ. Άγ. Κύριλλος και Μεθόδιος» στη Σόφια θα εγκαινιαστεί η έκθεση «Υπό την αιγίδα του ιερού». Η έκθεση..