Το Μπέλενε και το Νικόπολ φιλοξενούν τον πρώτο περιφερειακό προορισμό της ποδηλατικής διαδρομής Dunav Ultra – «Η Περσίνα με ποδήλατο». Το γεγονός θα διεξαχθεί την 1η Ιουλίου και συμπεριλαμβάνει ποδηλατικό γύρο σε γραφική ιστορική διαδρομή που συνδέει τις δύο παραδουνάβιες πόλεις, ενημερώνει το ΒΤΑ.
Οι συμμετέχοντες θα χωριστούν σε δύο κατηγορίες «Αγώνας» και «Χόμπι». Οι πρώτοι θα πρέπει να διανύσουν την απόσταση για πιο σύντομο χρόνο. Οι υπόλοιπο θα διασκεδάσουν να περάσουν τη διαδρομή με κινητή εφαρμογή.
Την ημέρα του γεγονότος, πλάι στον Δούναβη θα διαμορφωθεί ειδική ζώνη διασκεδάσεων. Επίσης, οι διοργανωτές έχουν ετοιμάσει και άλλες δραστηριότητες όπως βόλτα-σαφάρι με αλιευτικές βάρκες γύρω από το νησί Περσίν, επίσκεψη των λεγόμενων βουλγαρικών Μαλδιβών γύρω από το Νικόπολ, περιπέτεια με καγιάκ και παρατήρηση πτηνών. Το γεγονός θα προσφέρει πολλές διασκεδάσεις, μουσική, λαχεία και DJ πάρτι.
«Η Περσίνα με ποδήλατο» είναι μέρος της σειράς γεγονότων με αφορμή τη 10η επέτειο της διαδρομής Dunav Ultra και πραγματοποιείται με τη χρηματική υποστήριξη των Δήμων Μπέλενε, Νικόπολ και του ιδρύματος «Η Αμερική για τη Βουλγαρία».
Η παραδοσιακή μαζική διάνυση της διαδρομής Dunav Ultra φέτος θα ξεκινήσει στις 5 Σεπτεμβρίου από το Βίντιν. Οι ποδηλατιστές θα περάσουν πάνω από 700 χιλιόμετρα σε γραφικά τμήματα γύρω από τον Δούναβη μέχρι το Ντουράνκουλακ.
Επιμέλεια: Βενέτα Νικόλοβα
Μετάφραση: Ντενίτσα Σοκόλοβα
Φωτογραφίες: dunavultra.com, Facebook / Dunav UltraΗ δραστήρια θερινή περίοδος στο ορεινό θέρετρο Παμπόροβο έθεσε σε κίνηση τους δύο βασικούς τελεφερίκ που οδηγούν στην κορυφή Σνεζάνκα. Ανοιχτό από σήμερα είναι και το τουριστικό κέντρο στην είσοδο του θέρετρου. Ετοιμάζονται επίσης τα πάρκα αναψυχής,..
Από τις 27 έως τις 29 Ιουνίου η Σόφια θα είναι η βαλκανική πρωτεύουσα του κρασιού. Η 13η διοργάνωση του Βαλκανικού Φεστιβάλ Κρασιού θα καλωσορίσει τους επισκέπτες στον χώρο μπροστά από το Εθνικό Μέγαρο Πολιτισμού. Οι επισκέπτες θα μπορούν να..
Η αρμενική κοινότητα στο Μπουργκάς θα παρουσιάσει τα παραδοσιακά της πιάτα στις 25 Ιουνίου στις 10:30 π.μ. στο Εθνογραφικό Μουσείο στην οδό "Σλαβιάνσκα" 69. Η εκδήλωση είναι μέρος του έργο «Το παλιό Μπουργκάς μέσα από τα μάτια του γιατρού Μελκονιάν»..