Το τραγούδι "Κέρινος ήρωας"έχει έναν μοντέρνο ροκ ήχο, που πιθανότατα θα εκπλήξει κάποιους ενώ άλλοι θα χαρούν πολύ να βρουν τον νέο Λιούμπο Κίροφ. Τη μουσική έγραψε μαζί με τον Άνγκελ Ντιουλγκέροφ και οι στίχοι είναι αποκλειστικά δικοί του. Την ενορχήστρωση έκανε ο Άνγκελ Ντιουλγκέροφ.
Ο "Κέρινος ήρωας" θα είναι μέρος του Τουρνέ-2023 του Λιούμπο Κίροφ, που ξεκινά με δύο συναυλίες στο Πλόβντιβ - στις 2 και 3 Αυγούστου στο Αρχαίο Θέατρο. Θα ακολουθήσουν τα θερινά θέατρα στο Μπουργκάς, στη Βάρνα, στη Στάρα Ζαγόρα, στο Βέλικο Τάρνοβο και στο Ρούσε και στη Σόφια οι συναυλίες θα πραγματοποιηθούν σε δύο συνεχόμενες βραδιές στην Αίθουσα 1 του Εθνικού Μέγαρου Πολιτισμού. Στη σκηνή, μαζί με τον Λιούμπο Κίροφ, θα είναι ξανά η Big Band και πολλοί guest performers.
Μετάφραση: Σταύρος ΒανιώτηςΦωτογραφία: YouTube / Lubo Kirov - Official
Το Plovdiv Jazz Summer– το θερινό πρόγραμμα ενός από τα μεγαλύτερα τζαζ φεστιβάλ στη χώρα - Plovdiv Jazz Fest, άρχισε στα μέσα Ιουλίου. Το φεστιβάλ συνεχίζεται με τρεις συναυλίες στο θερινό κινηματογράφο «Ορφέας» στο Πλόβντιβ και μια μεγάλη δωρεάν..
Από τις 3 ως τις 10 Αυγούστου στο Μπάνσκο λαμβάνει χώρα το 27 ο Μπάνσκο Τζαζ Φεστ. Συμμετέχουν 135 μουσικοί από 18 χώρες και θα έχει από τουλάχιστον 3 συναυλίες κάθε μέρα. Έχει και έκθεση για την ιστορία της τζαζ μουσικής στην Βουλγαρία και τζαζ..
Πρόγραμμα, γεμάτο εκδηλώσεις που ξεπερνούν το γνωστό μας στάνταρ, υπόσχονται οι διοργανωτές του φεστιβάλ RADAR , το οποίο διεξάγεται από τις 2 μέχρι τις 4 Αυγούστου στη Βάρνα. Η 11 η έκδοση του φεστιβάλ υπόσχεται να είναι σημείο τομής των..
Το Plovdiv Jazz Summer– το θερινό πρόγραμμα ενός από τα μεγαλύτερα τζαζ φεστιβάλ στη χώρα - Plovdiv Jazz Fest, άρχισε στα μέσα Ιουλίου. Το φεστιβάλ..