Η Χορωδία Αγοριών της Σόφιας, του Πολιτιστικού Κέντρου «Βασιλιάς Μπορίς Γ΄», γιόρτασε πρόσφατα τα 55 της χρόνια με συναυλία στο Εθνικό Μέγαρο Πολιτισμού. Τα αγόρια που την αποτελούν σήμερα, υπό τη διεύθυνση της Αντριάνα Μπλαγκόεβα εκτέλεσαν αγαπημένα τραγούδια από το ρεπερτόριό τους και νέα έργα. Σολίστ ήταν πρώην μέλη της χορωδίας. Στο πιάνο τα παιδιά συνόδευσε η Ζορνίτσα Γκέτοβα.
Η Χορωδία των Αγορίων της Σόφιας ιδρύθηκε το 1968 από τη μαέστρο Λιλιάνα Τοντορόβα. Τα πρώτη μέλη της χορωδίας ήταν μαθητές ηλικίας από 8 έως 15 χρονών, που φοιτούσαν σε σχολεία της πρωτεύουσας. Η Χορωδία αποτελείται από 2 μουσικά σχήματα, για αγόρια και για εφήβους, που δίνουν συναυλίες μαζί αλλά και ξεχωριστά.
Η Χορωδία συμμετέχει σε Διεθνή Μουσικά Φεστιβάλ στην Βουλγαρία όπως οι «Μουσικές Εβδομάδες της Σόφιας», οι Διεθνείς Γιορτές Σχολικών Χορωδιών «Ντόμπρι Βοϊνίκοβ» στο Σούμεν κ.ά. Συμμετέχουν επίσης σε φεστιβάλ στο εξωτερικό ενώ η δισκογραφία τους συμπεριλαμβάνει 13 άλμπουμ με σλάβικη εκκλησιαστική μουσική, επεξεργασμένο βουλγάρικο φολκλόρ, βουλγάρικη χορωδιακή μουσική κ.ά. Πολλοί βούλγαροι συνθέτες έχουν δημιουργήσει μουσική ειδικά για τη χορωδία.
Μεταξύ των αρχειακών τους ηχογραφήσεων που φυλάσσονται στη Φωνοθήκη της ΒΕΡ υπάρχει μια ηχογράφηση από συναυλία τους στις 18 Ιουνίου 2013 στην αίθουσα Βουλγαρία για τα 45 χρόνια από την ίδρυση της Χορωδίας. Η συναυλία ήταν στο πλαίσιο των Μουσικών Εβδομάδων της Σόφιας. Ακούμε κομμάτι από αυτήν την συναυλία. Ο τίτλος είναι «Ο γάμος των λαγόγυρων». Ο λαγόγυρος Είναι ένα μικρό θηλαστικού, που μοιάζει με σκιουράκι. Το τραγούδι συνέθεσε ο Πέταρ Λιόντεβ. Την χορωδία διευθύνει η Αντριάνα Μπλαγκόεβα.
Για πέμπτο χρόνο το Sofia Summer Fest προτείνει αξέχαστα βιώματα στην καλοκαιρινή πρωτεύουσα. Το φεστιβάλ εγκαινιάζεται στο Νότιο Πάρκο στις 18 Ιουλίου με συναυλία του διαχρονικού τραγουδιστή Βασίλ Νάιντενοβ. Στις 28 Ιουλίου το συγκρότημα η Κεράνα και..
Πριν από περισσότερα από 40 χρόνια ένα τραγούδι μετατράπηκε σε σύμβολο της φιλίας. Και σήμερα όμως το τραγούδι ηχεί ζωηρά και φέρει τη ζέστη των μοιρασμένων θετικών συναισθημάτων – γέλιο, χαρά, ευτυχία… Το «Φίλοι» είναι μία από τις πρώτες επιτυχίες..
Μέχρι τις 14 Ιουλίου στην μεγάλη σκηνή του 4 ου "Midalidare - Rock in the Wine Valley" θα εμφανιστούν αστέρια της παγκόσμιας μουσικής σκηνής όπως οι DEEP PURPLE, MR. BIG, ACCEPT, Axel Rudi Pell, Hammerfall, Beast in Black, The O'Reillys and the..