Παραστάσεις όπερας κάτω από τον ουρανό θα χαροποιήσουν και αυτό το καλοκαίρι τους φίλους της μουσικής. Η τέταρτη έκδοση του Φεστιβάλ «Όπερα στο ιερό» θα διεξαχθεί από τις 5 έως τις 26 Αυγούστου, τέσσερα διαδοχικά βράδια του Σαββάτου μέσα στο φυσικό σκηνικό του θρακικού ιερού Μπεγκλικτάς κοντά στο Πριμόρσκο. Οι διοργανωτές από την Κρατική Όπερα του Μπουργκάς και τον Δήμο Πριμόρσκο υπόσχονται πλούσιο πρόγραμμα με κάποια από τα πιο δημοφιλή και αγαπημένα έργα όπερας.
Φέτος το φεστιβάλ θα εγκαινιαστεί στις 5 Αυγούστου με την παράσταση «Σαμψών και Δαλιδά» του γάλλου συνθέτη Καμίγ Σαιν-Σανς, υπό τη διεύθυνση του μαέστρου Ιβάν Κοζουχάροφ. Στις 12 Αυγούστου το κοινό θα μπορεί να παρακολουθήσει την όπερα «Ναμπούκο» του Τζουζέπε Βέρντι υπό τη διεύθυνση του μαέστρου Ιβάιλο Κρίντσεφ. Η Όπερα «Κάρμεν» του Ζωρζ Μπιζέ είναι ο τρίτος τίτλος στην αφίσα του φετινού φεστιβάλ, που θα παρουσιαστεί στις 19 Αυγούστου. Διευθυντής της ορχήστρας θα είναι ο Γκριγκόρ Παλικάροφ και τη δραματική υπόθεση στη σκηνή θα παρουσιάσουν η μετζοσοπράνο Ντανιέλα Ντιάκοβα και ο τενόρος Κωσταντίν Αντρέεφ. Τελευταία στο φεστιβάλ στις 26 Αυγούστου θα παρουσιαστεί η όπερα «Τροβατόρε» του Τζουζέπε Βέρντι.
Το μεγάλης κλίμακας πολιτιστικό γεγονός προσφέρει τη δυνατότητα στο κοινό να έρθει σε επαφή με την ατμόσφαιρα του ιερού τόπου των Θρακών σε συνδυασμό με το συναίσθημα και την επίδραση της τέχνης όπερας.
Επιμέλεια: Βενέτα Νικόλοβα
Μετάφραση: Ντενίτσα Σοκόλοβα
Πριν από περισσότερα από 40 χρόνια ένα τραγούδι μετατράπηκε σε σύμβολο της φιλίας. Και σήμερα όμως το τραγούδι ηχεί ζωηρά και φέρει τη ζέστη των μοιρασμένων θετικών συναισθημάτων – γέλιο, χαρά, ευτυχία… Το «Φίλοι» είναι μία από τις πρώτες επιτυχίες..
Μέχρι τις 14 Ιουλίου στην μεγάλη σκηνή του 4 ου "Midalidare - Rock in the Wine Valley" θα εμφανιστούν αστέρια της παγκόσμιας μουσικής σκηνής όπως οι DEEP PURPLE, MR. BIG, ACCEPT, Axel Rudi Pell, Hammerfall, Beast in Black, The O'Reillys and the..
Δεν είναι τυχαίο που ο συνθέτης Γιόσιφ Τσανκόφ, η δημιουργική πορεία του οποίου άρχισε στις αρχές της δεκαετίας του ’30 του 20ού αιώνα και συνεχίστηκε μέχρι το 1971, αποκαλείται Πατριάρχης της βουλγαρικής μουσικής. Μας άφησε πάνω από 500 έργα –..
Απόψε οι νέοι μουσικοί από το συγκρότημα «Γιούπιτερ 7» δίνουν συναυλία στο πλαίσιο του πρότζεκτ «Νησί της μουσικής» του Πολιτιστικού Κέντρου «Σρεντέτς»..