Το παγωτό δελεάζει πολλούς από μας, αλλά με την πολλή ζάχαρη και λίπη μέσα του δεν είναι πολύ καλό για την ανθρώπινη υγεία. Ο συμπατριώτης μας Αλεξάνταρ Μαρίνοφ επίσης είναι ανάμεσα στους ανθρώπους που αγαπούν το παγωτό, αλλά περιόρισε την κατανάλωσή του μέχρι να δημιουργήσει νέα συνταγή για παγωτό πρωτεΐνης πριν από έναν χρόνο, στην οποία επένδυσε όλες τις αποταμιεύσεις του ύψους 15 χιλιάδων λέβα.
Για να μην είναι η οικογένεια και οι φίλοι του οι μόνοι που μπορούν να δοκιμάσουν το νέο παγωτό, ο 20χρονος Αλεξάνταρ αποφάσισε να αναζητήσει χρηματοδότηση, για να ιδρύσει startup. Συγκέντρωσε 60 χιλιάδες λέβα, με τα οποία αγόρασε ψυγεία και τώρα παράγει 1 τόνος παγωτό την ημέρα.
Τα παγωτά του μπορούν να βρεθούν κυρίως σε γυμναστήρια στη Σόφια, αλλά ο νεαρός επιχειρηματίας ελπίζει του χρόνου να φτάσει και σε άλλες μεγάλες πόλεις της χώρας, όπως το Πλόβντιβ, η Βάρνα και το Μπουργκάς. Ο Αλεξάνταρ και η ομάδα του ονειρεύονται να επιβάλουν την επωνυμία τους και στο εξωτερικό και μία από τις χώρες, με την οποία θα ήθελαν να αρχίσουν είναι η Γερμανία.
Επιμέλεια: Ιωάν Κόλεφ
Μετάφραση: Ντενίτσα Σοκόλοβα
Φωτογραφίες: προσωπικό αρχείο
Από χθες στην Σόφια κυκλοφορεί νέα γραμμή λεωφορείων ειδικά για τουρίστες. Το διόροφο λεωφορείο № 200 θα λειτουργεί μόνο τα Σαββατοκύριακα μέχρι τις 15 Σεπτεμβρίου. Η αφετηρία και το τέρμα είναι μπροστά στον καθεδρικό ναό «Άγιος Αλεξάνταρ..
Μέχρι τα τέλη Αυγούστου, στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας του χωριού Τσέρνι Όσαμ, στην περιοχή του Τρογιάν, φιλοξενείται η έκθεση «Τα θαύματα της φύσης: από τον σπόρο ως το δάσος». Ειδική προσοχή δίνεται σε 4 είδη δασών των οποίων η διαφύλαξη είναι..
Δωρεές σχετικά με την πρόοδο της επιστήμης και της εκπαίδευσης έχουν σημαδέψει την ανάπτυξη της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στη Βουλγαρία. Χάρη στο επιχειρηματικό πνεύμα και τον πατριωτισμό που κράτησε στον εαυτό του κατά τις δεκαετίες στο εξωτερικό, ο..
Μέχρι τα τέλη Αυγούστου, στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας του χωριού Τσέρνι Όσαμ, στην περιοχή του Τρογιάν, φιλοξενείται η έκθεση «Τα θαύματα της φύσης: από..
Από χθες στην Σόφια κυκλοφορεί νέα γραμμή λεωφορείων ειδικά για τουρίστες. Το διόροφο λεωφορείο № 200 θα λειτουργεί μόνο τα Σαββατοκύριακα μέχρι..