Ο 19χρονος βούλγαρος αρσιβαρίστας Κάρλος Νάσαρ άρχισε ξανά να αγωνίζεται μετά από τραυματισμό και θριάμβευσε στην κατηγορία έως 89 κιλά στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Άρσης Βαρών, στην Ντόχα του Κατάρ.
Ο Νάσαρ σήκωσε 393 κιλά. Ξεκίνησε επιτυχώς με το αρασέ σηκώνοντας 165 και 170 κιλά αλλά δεν τα κατάφερε με τα 175 κιλά. Στο ζετέ σήκωσε 205 και 211 κιλά. Στο τέλος σήκωσε 223 κιλά με τα οποία κατέγραψε παγκόσμιο ρεκόρ στις κατηγορίες «έφηβοι έως 20 χρονών» και «άντρες».
Κατά την διάρκεια του 2023 ο Νάσαρ βελτιώνει το παγκόσμιο ρεκόρ στο ζετέ για δεύτερη φορά. Τον Απρίλιο σήκωσε 221 κιλά αλλά το καλοκαίρι το ρεκόρ ανέβηκε στα 222 κιλά που σήκωσε ο Τάο Τιάν από την Κίνα. Ο Τιάν έπρεπε να συμμετάσχει στο πρωτάθλημα στο Κατάρ αλλά δεν τα κατάφερε να παραβρεθεί.
Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στην Ντόχα δίνει ποσοστώσεις για τους Ολυμπιακούς αγώνες στο Παρίσι το 2024. Στο Πρωτάθλημα συμμετείχε και ο Ιβάν Ντίμοβ από το Κάρλοβο ο οποίος κέρδισε αργυρό μετάλλιο στην ανώτερη από τα κιλά του κατηγορία των 67 κιλών.
Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, Ρούμεν Ράντεβ, παραβρέθηκε σε εκδήλωση στην βουλγάρικη πρεσβεία στο Παρίσι, αφιερωμένη στους βούλγαρους αθλητές που θα συμμετάσχουν στην Ολυμπιάδα στην Γαλλία. Την εκδήλωση διοργάνωσε η πρέσβης μας Ράντκα Μπαλαμπάνοβα...
Σήμερα είναι τα επίσημα εγκαίνια των 33ων Θερινών Ολυμπιακών Αγώνων στο Παρίσι. Με την ευκαιρία αυτή, ο αρχηγός του κράτους Ρούμεν Ράντεφ βρίσκεται στη γαλλική πρωτεύουσα μετά από πρόσκληση του Γάλλου Προέδρου Εμανουέλ Μακρόν και του προέδρου της ΔΟΕ..
Ο μπασκετμπολίστας Αλεξάνταρ Βεζένκοφ επέστρεψε επίσημα στον Ολυμπιακό. Η ομάδα από τον Πειραιά ανακοίνωσε τη μεταγραφή του Βουλγάρου, ο οποίος σύναψε 5ετή σύμβαση. Από την ομάδα δημοσίευσαν συναισθηματικό βίντεο , στο οποίο ο Βεζένκοφ μπαίνει εκ..
Στο Παρίσι συνεχίζονται οι Θερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες και η βουλγαρική συμμετοχή. Στις 30 Ιουλίου, Τρίτη, στο τουρνουά πυγμαχίας γυναικών στην..
Ο κολυμβητής Λιουμπομίρ Επιτρόποφ δεν κατόρθωσε να προκριθεί στον τελικό 200 μέτρων πρόσθιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι. Πήρε την 9 η θέση..
Για τρίτη φορά στη σύγχρονη ιστορία μας το πιο σημαντικό αθλητικό φόρουμ πραγματοποιείται και πάλι στη γαλλική πρωτεύουσα Παρίσι, γενέτειρα του «πατέρα»..