Ο 19χρονος βούλγαρος αρσιβαρίστας Κάρλος Νάσαρ άρχισε ξανά να αγωνίζεται μετά από τραυματισμό και θριάμβευσε στην κατηγορία έως 89 κιλά στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Άρσης Βαρών, στην Ντόχα του Κατάρ.
Ο Νάσαρ σήκωσε 393 κιλά. Ξεκίνησε επιτυχώς με το αρασέ σηκώνοντας 165 και 170 κιλά αλλά δεν τα κατάφερε με τα 175 κιλά. Στο ζετέ σήκωσε 205 και 211 κιλά. Στο τέλος σήκωσε 223 κιλά με τα οποία κατέγραψε παγκόσμιο ρεκόρ στις κατηγορίες «έφηβοι έως 20 χρονών» και «άντρες».
Κατά την διάρκεια του 2023 ο Νάσαρ βελτιώνει το παγκόσμιο ρεκόρ στο ζετέ για δεύτερη φορά. Τον Απρίλιο σήκωσε 221 κιλά αλλά το καλοκαίρι το ρεκόρ ανέβηκε στα 222 κιλά που σήκωσε ο Τάο Τιάν από την Κίνα. Ο Τιάν έπρεπε να συμμετάσχει στο πρωτάθλημα στο Κατάρ αλλά δεν τα κατάφερε να παραβρεθεί.
Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στην Ντόχα δίνει ποσοστώσεις για τους Ολυμπιακούς αγώνες στο Παρίσι το 2024. Στο Πρωτάθλημα συμμετείχε και ο Ιβάν Ντίμοβ από το Κάρλοβο ο οποίος κέρδισε αργυρό μετάλλιο στην ανώτερη από τα κιλά του κατηγορία των 67 κιλών.
Η καλύτερη τενίστρια της Βουλγαρίας Βικτόρια Τόμοβα ανέβηκε σε θέση ρεκόρ στη σταδιοδρομία της στην κατάταξη της WTA – 63 η με συνολικά 1035 βαθμούς. Μέχρι τώρα το καλύτερο επίτευγμα της Τόμοβα ήταν η 64 η θέση από την 5 η Φεβρουαρίου φέτος...
Η Ευρωπαϊκή Συνομοσπονδία Σκοποβολής ψήφισε εμπιστοσύνη στη Βουλγαρία για τη διοργάνωση Euro 2026 στις ηλικιακές ομάδες κάτω των 21 ετών, κάτω των 18 ετών και κάτω των 16 ετών στο Μπουργκάς. «Δεν θα κρύψω ότι οι φιλοδοξίες μας ήταν να διεξαχθεί εδώ..
Η Ρεγκάτα για κότερα «Βάρνα 200» (δύο 24ωρα χωρίς διακοπή) ξεκινά στις 12 Ιουνίου από τον Θαλάσσιο Σταθμό στην παραθαλάσσια μας πρωτεύουσα. Η απόσταση που πρέπει να διανύσουν οι συμμετέχοντες στη ρεγκάτα είναι 200 μίλια στη Μαύρη Θάλασσα στις..
Στο Παρίσι συνεχίζονται οι Θερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες και η βουλγαρική συμμετοχή. Στις 30 Ιουλίου, Τρίτη, στο τουρνουά πυγμαχίας γυναικών στην..
Ο κολυμβητής Λιουμπομίρ Επιτρόποφ δεν κατόρθωσε να προκριθεί στον τελικό 200 μέτρων πρόσθιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι. Πήρε την 9 η θέση..
Για τρίτη φορά στη σύγχρονη ιστορία μας το πιο σημαντικό αθλητικό φόρουμ πραγματοποιείται και πάλι στη γαλλική πρωτεύουσα Παρίσι, γενέτειρα του «πατέρα»..