Podcast στα ελληνικά
Μέγεθος κειμένου
Βουλγαρική Εθνική Ραδιοφωνία © 2024 Όλα τα δικαιώματα διατηρούνται σύμφωνα με τον νόμο

Ο κολυμβητής Πέταρ Μίτσιν είναι ο νικητής του επάθλου Αθλητικός Ίκαρος για το 2023

Φωτογραφία: BGNES

Ο 18χρονος κολυμβητής Πέταρ Μίτσιν έλαβε το έπαθλο Αθλητικός Ίκαρος του Ιδρύματος «Βουλγαρικός Αθλητισμός» για το 2023. Ο αθλητής φέτος σημείωσε παγκόσμιο ρεκόρ νεανίων στα 400 μέτρα ελεύθερο στυλ, κατακτώντας τρεις ευρωπαϊκούς τίτλους νεανίων (200, 400 και 800 μέτρα ελεύθερο) καθώς και το χρυσό της Γηραιάς Ηπείρου στα 400 μέτρα ελεύθερο κάτω των 23 ετών. Στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Εφήβων, αναδείχθηκε πρωταθλητής στα 400 μέτρα ελεύθερο και πήρε το ασημένιο στα 800 μέτρα ελεύθερο και στα 200 μέτρα πεταλούδα.

Ο Μίτσιν έχει επίσης δύο εγγυημένες ολυμπιακές ποσοστώσεις για τους Αγώνες του Παρισιού 2024 στα 400 και 800 μέτρα ελεύθερο.

Περισσότερα στην κατηγορία

Ελβίρα Κρασνομπάεβα

Τρία μετάλλια για τη Βουλγαρία στους τελικούς του Παγκόσμιου Κυπέλλου Ρυθμικής Γυμναστικής στο Μπακού

Οι βουλγάρες αθλήτριες κέρδισαν συνολικά 3 μετάλλια στους τελικούς του Παγκόσμιου Κυπέλλου Ρυθμικής Γυμναστικής στο Μπακού του Αζερμπαϊτζάν. Η Ελβίρα Κρασνομπάεβα κέρδισε το Σάββατο άλλο ένα μετάλλιο – αργυρό, στο σύνθετο ατομικό. Η 10 η στο..

δημοσίευση: 4/22/24 7:25 AM

Ο κολυμβητής Πέταρ Στόιτσεφ διέσχισε το στενό του Γιβραλτάρ

Ο Πέταρ Στόιτσεφ έγινε ο πρώτος Βούλγαρος που διέσχισε το στενό του Γιβραλτάρ σύμφωνα με τους κανόνες OceansSeven χωρίς νεοπρένιο. Ο Στόιτσεφ κολύμπησε την απόσταση των 16,4 χλμ. ανάμεσα στα βράχια από την ευρωπαϊκή ακτή στην ισπανική πόλη Ταρίφα..

δημοσίευση: 4/16/24 1:59 PM
Μποριάνα Καλέιν

Απολογισμός μεταλλίων στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ρυθμικής Γυμναστικής

Το Σάββατο η ομάδα της Ρυθμικής Γυμναστικής της Βουλγαρίας κέρδισε μια σειρά από μετάλλια στο πολύαθλο του Παγκόσμιου Κυπέλλου Ρυθμικής Γυμναστικής, στην Σόφια, στο οποίο παραβρέθηκε ο πρόεδρος της Διεθνούς Ομοσπονδίας Γυμναστικής, Μορινάρι Βατανάμπε...

δημοσίευση: 4/15/24 11:12 AM