Κοινή καταγγελία στο Συνταγματικό Δικαστήριο κατά των τροποποιήσεων στο Σύνταγμα θα καταθέσουν τα κόμματα της Αντιπολίτευσης στη Βουλή. Ο αρχηγός του κόμματος «Αναγέννηση» Κωσταντίν Κωσταντίνοφ δήλωσε ότι δε θα συμμετάσχουν στις συζητήσεις για τις αλλαγές. Ο Τόσκο Γιορντανόφ από το «Υπάρχει τέτοιος λαός» δήλωσε ότι η Αντιπολίτευση μπορεί μόνο να μποϊκοτάρει και να μη συμμετάσχει στην ψηφοφορία. Οι βουλευτές του «Αναγέννηση» και του ΥΤΛ εγκατέλειψαν την αίθουσα ολομέλειας. Από το ΒΣΚ δήλωσαν ότι παραμένουν στην αίθουσα, για να ψηφίσουν κατά των τροποποιήσεων, που προτείνονται από την πλειοψηφία. «Αυτό που κάνουν τα «Αναγέννηση» και ΥΤΛ είναι περίεργο. Εάν μποϊκοτάρουν τη διαδικασία αυτή, το ζήτημα είναι γιατί ανάμεσα στην πρώτη και τη δεύτερη ανάγνωση κατέθεσαν δεκάδες προτάσεις για αλλαγές. Εάν μποϊκοτάρει κανείς κάτι, δεν κάνει έτσι», είπε η ηγέτης του ΒΣΚ Κορνέλια Νίνοβα.
Λόγω των διαφορών στο ΚΔΕ μεταξύ του συμπροέδρου του κόμματος, Ντελιάν Πέεβσκι και του επίτιμου προέδρου Αχμέντ Ντογκάν εταίροι του Κινήματος από όλο τον κόσμο στέλνουν επιστολές με ελπίδα επίλυσης των προβλημάτων. Αυτό ανακοίνωσαν από το πολιτικό..
Την Πέμπτη ο καιρός θα είναι ηλιόλουστος και ζεστός. Το απόγευμα θα σημειωθούν νεφώσεις με τοπικές πρόσκαιρες βροχοπτώσεις. Οι ελάχιστες θερμοκρασίες θα κυμανθούν από 17 έως 25 βαθμούς, στη Σόφια – 18, και οι μέγιστες – από 34 έως 39, στην..
Σήμερα από το GERB, το ΣτΑ-ΔΒ, το ΥΤΛ και το ΒΣΚ έστειλαν απάντηση στο ΚΔΕ ότι δεν θα υποστηρίξουν κυβέρνηση με δική τους θητεία. «Οι διαφορές και οι αντιπαραθέσεις μεταξύ των κοινοβουλευτικών ομάδων εμποδίζουν να δημιουργηθούν οι απαραίτητες..
Το τελευταίο 24ωρο στην Βουλγαρία κατασβέστηκαν 228 πυρκαγιές. Αυτό ανακοίνωσαν από την Πυροσβεστική. Ευτυχώς δεν υπάρχουν ανθρώπινα θύματα και οι 181..
Την Δευτέρα ο καύσωνας συνεχιζεται. Οι ανώτατες θερμοκρασίες θα είναι από 36 έως 41 βαθμούς Κελσίου. Στην Σόφια 37. Στην Μαύρη Θάλασσα θα..
Η Εθνική Υπηρεσία Εσόδων και η Υπηρεσία Τελωνείων έκαναν κοινή καμπάνια για πρόληψη και καταπολέμηση της εξάρτησης από τα ναρκωτικά και τα τυχερά..