Η μουσική στο ατομικό πρότζεκτ του Γκρίσα Γκεοργκίεφ – GREESH είναι έντονη, πολύ διαφορετική και… ηχηρή. Ακριβώς «Ήχος» είναι ο τίτλος του τέταρτου σινγκλ του. Ο ήχος της απόλαυσης της ζωής και της τέλειας κατάστασης του πνεύματος, συνδυασμένες σε ένα τραγούδι, μας γυρίζουν πίσω στη δεκαετία του ’70 του 20ού αιώνα, γεμάτα ντίσκο και φανκ ρυθμούς. Όπως σε κάθε υπόλοιπο σόλο τραγούδι στο ρεπερτόριό του μέχρι τώρα, ο GREESH ηχογραφεί και ερμηνεύει μόνος του όλα τα όργανα και φωνές, ενώ το μοτίβο δημοτικού τραγουδιού ερμηνεύεται από την Ντίμκα Ιμαντίεβα και την Παουλίνα Βεσελίνοβα.
Δίπλα του είναι εκ νέου και ο μακροχρόνιος φίλος και συνεργάτης του Κωνσταντίν Ραϊντόφσκι και ο Ντιμίταρ Ντιμιτρόφ – ο πατέρας του GREESH.
Ο μουσικός, γνωστός και από άλλα μουσικά πρότζεκτ, λέει ότι δημιουργεί τα σόλο τραγούδιά του αργά και μόνο όταν έχει ελεύθερο χρόνο για τον εαυτό του.
Το τραγούδι «Ήχος» θα είναι μέρος του πρώτου ομώνυμου άλμπουμ του, για το οποίο ο GREESH ελπίζει να κυκλοφορήσει στα γενέθλιά του – 8η Απριλίου , του χρόνου.
Επιμέλεια: Ντιλιάνα Τράτσεβα
Μετάφραση: Ντενίτσα Σοκόλοβα
Πριν από περισσότερα από 40 χρόνια ένα τραγούδι μετατράπηκε σε σύμβολο της φιλίας. Και σήμερα όμως το τραγούδι ηχεί ζωηρά και φέρει τη ζέστη των μοιρασμένων θετικών συναισθημάτων – γέλιο, χαρά, ευτυχία… Το «Φίλοι» είναι μία από τις πρώτες επιτυχίες..
Μέχρι τις 14 Ιουλίου στην μεγάλη σκηνή του 4 ου "Midalidare - Rock in the Wine Valley" θα εμφανιστούν αστέρια της παγκόσμιας μουσικής σκηνής όπως οι DEEP PURPLE, MR. BIG, ACCEPT, Axel Rudi Pell, Hammerfall, Beast in Black, The O'Reillys and the..
Δεν είναι τυχαίο που ο συνθέτης Γιόσιφ Τσανκόφ, η δημιουργική πορεία του οποίου άρχισε στις αρχές της δεκαετίας του ’30 του 20ού αιώνα και συνεχίστηκε μέχρι το 1971, αποκαλείται Πατριάρχης της βουλγαρικής μουσικής. Μας άφησε πάνω από 500 έργα –..
Απόψε οι νέοι μουσικοί από το συγκρότημα «Γιούπιτερ 7» δίνουν συναυλία στο πλαίσιο του πρότζεκτ «Νησί της μουσικής» του Πολιτιστικού Κέντρου «Σρεντέτς»..