Η Παιδική Χορωδία της ΒΕΡ υποδέχεται την άνοιξη με παραδοσιακή πια συναυλία. Σήμερα στις 19:00 η ώρα, στην αίθουσα Βουλγαρία, υπό την διεύθυνση της μαέστρου, Βενέτσια Καραμάνοβα, θα ηχήσουν έργα βουλγάρων συνθετών, κλασικά και σύγχρονα έργα.
Στην σκηνή μαζί με τα παιδιά θα ανέβουν οι μουσικοί από το κουαρτέτο Έβα, η Ντεμέτρα Αντζάλικα που παίζει μαρίμπα, η Αντόνια Μίρτσεβα με το φλάουτο της και οι μαθητές από το Εθνικό Μουσικό Σχολείο - Μαρίνα Μράβοβα πιάνο και Τσβετομίρ Ράντεβ κλαρινέτο.
Ακούμε το τραγουδάκι «Πέρνα αγάπη μου» του συνθέτη και μαέστρου της Ορχήστρας Παραδοσιακών Οργάνων της ΒΕΡ, Ντιμίταρ Χρίστοβ.
Στις 10 Αυγούστου στο Θερινό Θέατρο του Μπουργκάς θα δώσει συναυλία ο Στέφαν Ίλτσεβ. Ο νεαρός είναι από την πόλη και την αγαπά όσο τον αγαπούν οι συμπολίτες του. Η συναυλία λέγεται «Προορισμός Μπουργκάς» και για τον Στέφαν είναι ντεμπούτο ως οργανωτής,..
Απόψε στην σκηνή του Plovdiv Jazz Fest στο Θερινό Σινεμά «Ορφέι» θα έχει 2 συναυλίες. Η μια είναι του συγκροτήματος Frantik Zen του σαξοφωνίστα από την Καταλωνία, Αρνάου Γκαρόφε, ο οποίος ζει εδώ και μια δεκαετία στην Βουλγαρία. Έπειτα..
Απόψε στο νησί Αγία Αναστασία η Κρατική Όπερα του Μπουργκάς διοργανώνει την συναυλία «Edith Piaf - Non, je ne regrette rien» η οποία είναι μέρος της σειράς «Πάρτυ στο νησί 2024». Στην υπαίθρια σκηνή οι καλλιτέχνες θα αποτίσουν φόρο τιμής στην..
Στις 10 Αυγούστου στο Θερινό Θέατρο του Μπουργκάς θα δώσει συναυλία ο Στέφαν Ίλτσεβ. Ο νεαρός είναι από την πόλη και την αγαπά όσο τον αγαπούν οι..