Στις 31 Μαρτίου , το αεροδρόμιο του Μπουργκάς υποδέχτηκε, με τα νέα δεδομένα του εναέριου Σένγκεν, τους πρώτους τουρίστες από την Πολωνία. Οι Πολωνοί έφτασαν από την Κρακοβία και κατευθύνθηκαν προς τα θέρετρα της Μαύρης Θάλασσας. Αναμένεται τις επόμενες μέρες να φτάσουν και τουρίστες από το Βέλγιο, τις Κάτω Χώρες, την Βρετανία, την Γερμανία και για πρώτη φορά από την πόλη Πορτό της Πορτογαλίας. Εντελώς νέος προορισμός είναι φέτος η Βουλγαρία για τους τουρίστες από το Κοσυφοπέδιο.
Στις 20 και 21 Ιουλίου πάνω από 75 χειριστές ντρον απ’ όλο τον κόσμο θα συναγωνιστούν κοντά στην γειτονιά Ασπαρούχοβο της Βάρνας. Το «DRON CUP VARNA FAI 2024» διοργανώνεται με την υποστήριξη του Δήμου Βάρνας. Οι χειριστές ντρον έρχονται από την..
Από τις 19 έως τις 21 Ιουλίου το Διεθνές Συνεδριακό Κέντρο στο Μπουργκάς υποδέχεται πάνω από 40 βούλγαρους και ξένους οινοποιούς για το 12 ο Φεστιβάλ «Κρασί και οινοπνευματώδη ποτά» (Wine and Spiritis Fest Burgas), το οποίο διοεργανώνει η ομάδα..
Κοντά στην Καβάρνα, στην βουλγάρικη Μαύρη Θάλασσα, δίπλα στο χωριό Κάμεν Μπριάγκ, υπάρχουν γραφικά βράχια τα οποία για 10τη χρονιά γίνονται σκηνή για το Φεστιβάλ «Τζαζ κάτω από τ’ αστέρια». Το πρόγραμμα διοργανώνει ο Δήμος Καβάρνας και παρουσιαστές θα..