Το επιστημονικό και ερευνητικό πλοίο «Άγ. Άγ. Κύριλλος και Μεθόδιος» επέστρεψε στη Βάρνα από την 32η Βουλγαρική Εξερευνητική Αποστολή στην Ανταρκτική. Το πλοίο μετέφερε την κατασκευή του νέου επιστημονικού εργαστηρίου στο νησί Λίβινγκστον. Το πλήρωμα εξασφάλισε και την υλικοτεχνική υποστήριξη για τρεις ισπανικές βάσεις. Το πλοίο ολοκλήρωσε και καθάρισμα στον κόλπο του νησιού, έτσι οι Βούλγαροι τηρούμε τα υψηλότερα πρότυπα της Συνθήκης της Ανταρκτικής, είπε για το BTA ο διευθυντής της Ναυτικής Σχολής ναύαρχος Μπογιάν Μεντνικάροφ.
Για την 32η αποστολή, που τελείωσε, ο πρόεδρος του Βουλγαρικού Πολικού Ινστιτούτου καθ. Χρίστο Πιμπίρεφ επεσήμανε ότι έχουν εργαστεί πάνω σε 12 σχέδια, πολλά εκ των οποίων με διεθνή συμμετοχή. Επίκειται να διεξαχθεί διαγωνισμός και ο κάθε βούλγαρος επιστήμονας θα μπορεί να υποβάλει υποψηφιότητα με ιδέα του. Όσοι κερδίσουν τον διαγωνισμό θα μπορούν να φύγουν και να εργάζονται στην Ανταρκτική με την 33η πολική αποστολή, εξήγησε ο επιστήμονας.
Λέει ότι δεν αισθάνεται ξένος στη Βουλγαρία εδώ και πολύ καιρό. Εδώ είναι το σπίτι του, έμαθε βουλγαρικά και, όπως οι περισσότεροι συμπατριώτες μας, παρακολουθεί την πολιτική κατάσταση στη χώρα. Αλλά το μεγαλύτερο πάθος του, αυτό που γεμίζει τις..
Η μαθήτρια Νία Παρούσεβα από το 26 ο Γυμνάσιο-Λύκειο «Γιορντάν Γιόβκοβ» στην Σόφια κέρδισε ατομικό μετάλλιο για εξαιρετική παρουσίαση στο Space Camp Turkiye. Στον διαγωνισμό συμμετείχαν 200 μαθητές από 5 κράτη. Η Νία συμμετείχε με υποτροφία στην..
Παιδικές εκδηλώσεις διοργανώνονται στην «Σκηνή Χάλιτε» (Στσένα Τσεντράλνι Χάλι). Πολλές από αυτές είναι στα αγγλικά. Κάθε Σάββατο θα έχει κουκλοθέατρο. Στις 10 Αυγούστου θα έχει εργαστήριο με κουκλοθέατρο σκιών με τίτλο «Υποβρύχιος κόσμος». Τα..
Λέει ότι δεν αισθάνεται ξένος στη Βουλγαρία εδώ και πολύ καιρό. Εδώ είναι το σπίτι του, έμαθε βουλγαρικά και, όπως οι περισσότεροι συμπατριώτες μας,..
Η μαθήτρια Νία Παρούσεβα από το 26 ο Γυμνάσιο-Λύκειο «Γιορντάν Γιόβκοβ» στην Σόφια κέρδισε ατομικό μετάλλιο για εξαιρετική παρουσίαση στο Space Camp..