Τη Μεγάλη Πέμπτη, η Μητρόπολη Σόφιας διοργανώνει το παραδοσιακό βάψιμο πασχαλινών αυγών για παιδιά από σχολεία και νηπιαγωγεία της πρωτεύουσας στην πλατεία Αγία Κυριακή. Ο εορτασμός θα συνεχιστεί με λιτανεία προς τον Ιερό Ναό της Αγίας Σοφίας.
Όλα τα απαραίτητα παρέχονται από τους διοργανωτές. «Οι γονείς χρειάζεται μόνο να φέρουν τα παιδιά τους, να έχουν καλή διάθεση και να είναι πρόθυμοι να λερωθούν λίγο, γιατί όλα τα αυγά που θα βάψουμε εκείνη την ημέρα, θα τα πάμε προσωπικά στους εργαζόμενους στα νοσοκομεία. Όταν τελειώσουμε το βάψιμο των αυγών, θα αφήσουμε και ένα καλάθι με αυγά στον τάφο του Παναγιωτάτου Πατριάρχη Νεοφύτου», είπε η Βελίνα Τόνεβα, διευθύντρια του Ενοριακού Κέντρου στον Ναό «Γέννηση του Χριστού».
Επίσης σήμερα στον κήπο Crystal ο Δήμος της Σόφιας διοργανώνει φιλανθρωπικό πασχαλινό παζάρι με τη συμμετοχή παιδιών και ηλικιωμένων από κοινωνικά ιδρύματα.
Για τρίτο συνεχόμενο χρόνο στην περιοχή του Ντόμπριτς θα διεξαχθεί η αγροτική έκθεση «Ημέρα του κάμπου», που διοργανώνεται από την Ένωση Σιτοπαραγωγών Δοβρουτσάς και έχει σκοπό να συγκεντρώσει στον ίδιο χώρο γεωργούς, παραγωγούς σπόρων, λιπασμάτων..
Μέχρι τις 4 Αυγούστου 88 άτομα που ασχολούνται με σπουδές που αφορούν την Βουλγαρία, από 32 χώρες από 3 ηπείρους, θα συμμετάσχουν στο 47 ο Διεθνές Θερινό Σεμινάριο Βουλγάρικης Γλώσσας και Πολιτισμού στο Πανεπιστήμιο του Βελίκο Τάρνοβο...
Οι βούλγαροι μαθητές κέρδισαν χρυσό, αργυρό και χάλκινο μετάλλιο στην 35 η Διεθνή Ολυμπιάδα Βιολογίας (IBO), που διεξήχθη στο Καζακστάν. Στο πιο έγκριτο τουρνουά βιολογίας για το χρόνο στον κόσμο οι Βούλγαροι συναγωνίστηκαν με 320 μαθητές από 80..
Για τρίτο συνεχόμενο χρόνο στην περιοχή του Ντόμπριτς θα διεξαχθεί η αγροτική έκθεση «Ημέρα του κάμπου», που διοργανώνεται από την Ένωση..