Διήμερο φεστιβάλ στο Πομόριε παρουσιάζει ένα μέρος της ζωής και του επαγγέλματος των ψαράδων. Η ιδέα των διοργανωτών από τον δήμο είναι μέσω συναυλιών, παρουσιάσεων φαγητών με ψάρι, θεατρικών σκετς και ασχολιών οι άνθρωποι να μάθουν περισσότερα για τη ζωή των ψαράδων. Το φεστιβάλ διοργανώνεται για δεύτερο συνεχόμενο χρόνο με σκοπό να ενθαρρύνει την ανάπτυξη και να προβάλει την αλιεία στον Δήμο Πομόριε, λένε οι διοργανωτές.
Στα εγκαίνια θα παρουσιαστεί το βιβλίο μαγειρικής «Η κουζίνα της γιαγιάς και το παλαβό της εγγονάκι» του καθ. Διδάκτορος Πέταρ Στογιάνοβιτς στην Αστική Πινακοθήκη «Ντέτσκο Στόεφ» του Πομόριε και αργότερα το βράδυ οι ηθοποιοί του Πολιτιστικού Συλλόγου «Προσβέτα 1888» θα παρουσιάσουν Βραδιά της Αγχιάλου. Το Σάββατο, 22η Ιουνίου, το Φεστιβάλ Ψαριού θα συνεχιστεί με εορταστική παιδική παράσταση και γαστρονομικές λιχουδιές με ψάρι, τις οποίες θα ετοιμάσει ο σεφ Μαχμούτ αλ Μπαϊρούμι από το MasterChef.
Στις 20 και 21 Ιουλίου πάνω από 75 χειριστές ντρον απ’ όλο τον κόσμο θα συναγωνιστούν κοντά στην γειτονιά Ασπαρούχοβο της Βάρνας. Το «DRON CUP VARNA FAI 2024» διοργανώνεται με την υποστήριξη του Δήμου Βάρνας. Οι χειριστές ντρον έρχονται από την..
Από τις 19 έως τις 21 Ιουλίου το Διεθνές Συνεδριακό Κέντρο στο Μπουργκάς υποδέχεται πάνω από 40 βούλγαρους και ξένους οινοποιούς για το 12 ο Φεστιβάλ «Κρασί και οινοπνευματώδη ποτά» (Wine and Spiritis Fest Burgas), το οποίο διοεργανώνει η ομάδα..
Κοντά στην Καβάρνα, στην βουλγάρικη Μαύρη Θάλασσα, δίπλα στο χωριό Κάμεν Μπριάγκ, υπάρχουν γραφικά βράχια τα οποία για 10τη χρονιά γίνονται σκηνή για το Φεστιβάλ «Τζαζ κάτω από τ’ αστέρια». Το πρόγραμμα διοργανώνει ο Δήμος Καβάρνας και παρουσιαστές θα..