Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ρυθμικής Γυμναστικής στην Κλουζ-Ναπόκα στην Ρουμανία, που τελείωσε χθες, ήταν ο τελευταίος αγώνας πριν την Ολυμπιάδα στο Παρίσι, που ξεκινά στις 26 Ιουλίου. Στην αναμέτρηση συμμετείχαν 11 ομάδες.
Στην Κλουζ-Ναπόκα η Στιλιάνα Νικόλοβα έλαβε χρυσό μετάλλιο στο πολύαθλο και 3 αργυρά μετάλλια στον τελικό με στεφάνι, μπάλα και κορίνες. Η Μποριάνα Καλέιν έλαβε χρυσό μετάλλιο στην μπάλα ενώ η Εθνική Ομάδα που αποτελείται από την Μαγκνταλίνα Μίνεβσκα, την Σοφία Ιβανόβα, την Καμέλια Πετρόβα, την Ρέιτσελ Στογιάνοβ και την Μαργκαρίτα Βασίλεβα, έλαβε χρυσό μετάλλιο στο πολύαθλο και αργυρό μετάλλιο με 5 στεφάνια.
Τα κορίτσια προπονούνται με την Βέσελα Ντιμιτρόβα και την Γιάσενα Στόινεβα. Της βουλγάρικης αντιπροσωπείας στην Ρουμανία ηγούταν η αντιπρόεδρος της Βουλγαρικής Ομοσπονδίας Ρυθμικής Γυμναστικής, Νεβιάνα Βλαντίνοβα. Μέλος της κριτικής επιτροπής από την Βουλγαρία ήταν η Χριστίνα Τοντορόβα.
Στις 13 Ιουλίου η Εθνική Ομάδα Βόλει της Βουλγαρίας γυναικών έως 18 ετών έγινε Πρωταθλήτρια Ευρώπης νικώντας την ομάδα από το Βέλγιο με 3:0 (25:15, 25:18, 28:26) στην πόλη Μπλαζ στην Ρουμανία.
Όλα αυτά συνέβησαν στον πυρετό του τελικού του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου Ποδοσφαίρου στο Βερολίνο το οποίο κέρδισε η Ισπανία με 7 νίκες στους 7 αγώνες που διεξήγαγε με την Κροατία, την Ιταλία, την Αλβανία, την Γεωργία, την Γερμανία, την Γαλλία και στο τέλος με την Αγγλία. Πρόκειται για το τέταρτο Ευρωπαϊκό Κύπελο που κερδίζει η ισπανική ομάδα.
Επιμέλεια και Μετάφραση: Αγάπη Γιορντανόβα
Η καλύτερη τενίστρια της Βουλγαρίας Βικτόρια Τόμοβα ανέβηκε σε θέση ρεκόρ στη σταδιοδρομία της στην κατάταξη της WTA – 63 η με συνολικά 1035 βαθμούς. Μέχρι τώρα το καλύτερο επίτευγμα της Τόμοβα ήταν η 64 η θέση από την 5 η Φεβρουαρίου φέτος...
Η Ευρωπαϊκή Συνομοσπονδία Σκοποβολής ψήφισε εμπιστοσύνη στη Βουλγαρία για τη διοργάνωση Euro 2026 στις ηλικιακές ομάδες κάτω των 21 ετών, κάτω των 18 ετών και κάτω των 16 ετών στο Μπουργκάς. «Δεν θα κρύψω ότι οι φιλοδοξίες μας ήταν να διεξαχθεί εδώ..
Η Ρεγκάτα για κότερα «Βάρνα 200» (δύο 24ωρα χωρίς διακοπή) ξεκινά στις 12 Ιουνίου από τον Θαλάσσιο Σταθμό στην παραθαλάσσια μας πρωτεύουσα. Η απόσταση που πρέπει να διανύσουν οι συμμετέχοντες στη ρεγκάτα είναι 200 μίλια στη Μαύρη Θάλασσα στις..