Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ρυθμικής Γυμναστικής στην Κλουζ-Ναπόκα στην Ρουμανία, που τελείωσε χθες, ήταν ο τελευταίος αγώνας πριν την Ολυμπιάδα στο Παρίσι, που ξεκινά στις 26 Ιουλίου. Στην αναμέτρηση συμμετείχαν 11 ομάδες.
Στην Κλουζ-Ναπόκα η Στιλιάνα Νικόλοβα έλαβε χρυσό μετάλλιο στο πολύαθλο και 3 αργυρά μετάλλια στον τελικό με στεφάνι, μπάλα και κορίνες. Η Μποριάνα Καλέιν έλαβε χρυσό μετάλλιο στην μπάλα ενώ η Εθνική Ομάδα που αποτελείται από την Μαγκνταλίνα Μίνεβσκα, την Σοφία Ιβανόβα, την Καμέλια Πετρόβα, την Ρέιτσελ Στογιάνοβ και την Μαργκαρίτα Βασίλεβα, έλαβε χρυσό μετάλλιο στο πολύαθλο και αργυρό μετάλλιο με 5 στεφάνια.
Τα κορίτσια προπονούνται με την Βέσελα Ντιμιτρόβα και την Γιάσενα Στόινεβα. Της βουλγάρικης αντιπροσωπείας στην Ρουμανία ηγούταν η αντιπρόεδρος της Βουλγαρικής Ομοσπονδίας Ρυθμικής Γυμναστικής, Νεβιάνα Βλαντίνοβα. Μέλος της κριτικής επιτροπής από την Βουλγαρία ήταν η Χριστίνα Τοντορόβα.
Στις 13 Ιουλίου η Εθνική Ομάδα Βόλει της Βουλγαρίας γυναικών έως 18 ετών έγινε Πρωταθλήτρια Ευρώπης νικώντας την ομάδα από το Βέλγιο με 3:0 (25:15, 25:18, 28:26) στην πόλη Μπλαζ στην Ρουμανία.
Όλα αυτά συνέβησαν στον πυρετό του τελικού του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου Ποδοσφαίρου στο Βερολίνο το οποίο κέρδισε η Ισπανία με 7 νίκες στους 7 αγώνες που διεξήγαγε με την Κροατία, την Ιταλία, την Αλβανία, την Γεωργία, την Γερμανία, την Γαλλία και στο τέλος με την Αγγλία. Πρόκειται για το τέταρτο Ευρωπαϊκό Κύπελο που κερδίζει η ισπανική ομάδα.
Επιμέλεια και Μετάφραση: Αγάπη Γιορντανόβα
Στον Ιππικό Όμιλο «Φριγκοπάν» στο χωριό Τσαράτσοβο, κοντά στο Πλόβντιβ, διεξάγεται το παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ιππασίας μετ’ εμποδίων. Οι νικητές παίρνουν διαπιστευτήρια για την Ολυμπιάδα στο Παρίσι. Το τουρνουά είναι για παιδιά, εφήβους, κορασίδες,..
Η Μαριέτα Γκεοργκίεβα ανέβηκε στο Έβερεστ (8848 μέτρα) και έγινε η τρίτη βουλγάρα γυναίκα στην ψηλότερη κορυφή στον πλανήτη. Η Μαριέτα Γκεοργκίεβα συμμετείχε σε αποστολή μαζί με τον πιο δημοφιλή ορειβάτη τώρα Νίρμαλ Πούρτζα. Ο ίδιος ήταν επικεφαλής της..
Η διάσκεψη «Το έργο των Ελβετών εκπαιδευτικών – μήνυμα και πρόκληση για τις επόμενες γενιές» πραγματοποιήθηκε σήμερα. Διοργανώθηκε από την Εθνική Αθλητική Ακαδημία και την Πρεσβεία της Ελβετίας και είναι αφιερωμένη στην 130η επέτειο από την άφιξη..