Απόψε οι νέοι μουσικοί από το συγκρότημα «Γιούπιτερ 7» δίνουν συναυλία στο πλαίσιο του πρότζεκτ «Νησί της μουσικής» του Πολιτιστικού Κέντρου «Σρεντέτς» στην Σόφια. Το Πολιτιστικό Κέντρο σημειώνει 50 χρόνια λειτουργίας με μια σειρά από συναυλίες με δωρεάν είσοδο και δίνει σκηνή σε νέους επαγγελματίες τραγουδιστές και οργανοπαίχτες που ασχολούνται με τζαζ, σουίνγκ, κλασική, ροκ, πανκ, φανκ και λατίνο μουσική. Το πρότζεκτ χρηματοδοτεί το υπουργείο Πολιτισμού.
Οι μουσικοί από το «Γιούπιτερ 7» είναι 7 αγόρια και κορίτσια που έχουν τελειώσει το Μουσικό Σχολείο στην Σόφια και έπειτα αποφοίτησαν από την μουσική ακαδημία του συγκροτήματος «Ακάγκα», η οποία στηρίζει νέους ταλαντούχους καλλιτέχνες. Η μουσική τους είναι ποπ με στοιχεία ντενς, ρέγκε, φανκ και τζαζ. Πριν 2 χρόνια κυκλοφόρησε το πρώτο τους σινγκλ με τίτλο «Πως θέλω» και τώρα ακούμε το καινούριο τους κομμάτι «Οι δυό μας». Η μουσική και οι στίχοι είναι του τραγουδιστή του γκρουπ, Νέο Κούρτεβ, που συνεργάστηκε γι’ αυτό με τον πατέρα του, τον Κράσι Κούρτεβ, που είναι τραγουδιστής του συγκροτήματος «Ακάγκα». Οι «Ακάγκα» ήταν συμφοιτητές από την Μουσική Ακαδημία και ίδρυσαν το συγκρότημά τους το 1991. Θεωρούνται πρωτοπόροι της σύγχρονης βουλγάρικης μουσικής και μέχρι σήμερα συνεχίζουν να δίνουν συναυλίες στην Βουλγαρία και το εξωτερικό. Οι «Γιούπιτερ 7» θεωρούνται οι συνεχιστές τους.
Επιμέλεια και Μετάφραση: Αγάπη Γιορντανόβα
Απόψε ξεκινά η εθνική περιοδεία του τραγουδιστή Βλάντι Άμποβ - Γράφα που έχει τον τίτλο «Η πιο ευτυχισμένη περιοδεία». Η πρώτη συναυλία είναι στο θερινό θέατρο της Στάρα Ζαγκόρα και το κοινό θα απολαύσει το μεγαλόπρεπο σόου που παρουσίασε ο καλλιτέχνης..
Απόψε στις 19:00 η ώρα στο Πρώτο Στούντιο της ΒΕΡ μαζί με την Μπιγκ Μπάντα του θεσμού και υπό την διεύθυνση του Αντόνι Ντόντσεβ θα παίξει μια από τις πιο δημοφιλείς τζαζ μουσικούς της Ευρώπης, η Κάρλα Κιόλνερ. Ο Αντόνι Ντόντσεβ είναι διάσημος για τις..
Ο Ορλίν Γκοράνοβ ξεκίνησε την καριέρα του πολύ πριν την μετάβαση αλλά κατάφερε να παραμείνει στο επίκεντρο της βουλγάρικης μουσικής και μετά. Έχει την ρομαντική βαθιά φωνή της σχολής του παρελθόντος αλλά καταφέρνει να κάνει πράγματα που ηχούν επίκαιρα..