Απόψε οι νέοι μουσικοί από το συγκρότημα «Γιούπιτερ 7» δίνουν συναυλία στο πλαίσιο του πρότζεκτ «Νησί της μουσικής» του Πολιτιστικού Κέντρου «Σρεντέτς» στην Σόφια. Το Πολιτιστικό Κέντρο σημειώνει 50 χρόνια λειτουργίας με μια σειρά από συναυλίες με δωρεάν είσοδο και δίνει σκηνή σε νέους επαγγελματίες τραγουδιστές και οργανοπαίχτες που ασχολούνται με τζαζ, σουίνγκ, κλασική, ροκ, πανκ, φανκ και λατίνο μουσική. Το πρότζεκτ χρηματοδοτεί το υπουργείο Πολιτισμού.
Οι μουσικοί από το «Γιούπιτερ 7» είναι 7 αγόρια και κορίτσια που έχουν τελειώσει το Μουσικό Σχολείο στην Σόφια και έπειτα αποφοίτησαν από την μουσική ακαδημία του συγκροτήματος «Ακάγκα», η οποία στηρίζει νέους ταλαντούχους καλλιτέχνες. Η μουσική τους είναι ποπ με στοιχεία ντενς, ρέγκε, φανκ και τζαζ. Πριν 2 χρόνια κυκλοφόρησε το πρώτο τους σινγκλ με τίτλο «Πως θέλω» και τώρα ακούμε το καινούριο τους κομμάτι «Οι δυό μας». Η μουσική και οι στίχοι είναι του τραγουδιστή του γκρουπ, Νέο Κούρτεβ, που συνεργάστηκε γι’ αυτό με τον πατέρα του, τον Κράσι Κούρτεβ, που είναι τραγουδιστής του συγκροτήματος «Ακάγκα». Οι «Ακάγκα» ήταν συμφοιτητές από την Μουσική Ακαδημία και ίδρυσαν το συγκρότημά τους το 1991. Θεωρούνται πρωτοπόροι της σύγχρονης βουλγάρικης μουσικής και μέχρι σήμερα συνεχίζουν να δίνουν συναυλίες στην Βουλγαρία και το εξωτερικό. Οι «Γιούπιτερ 7» θεωρούνται οι συνεχιστές τους.
Επιμέλεια και Μετάφραση: Αγάπη Γιορντανόβα
Η νεαρή κοπέλα Ντάνι Ιλίεβα παρουσιάζει το νέο της τραγούδι με τίτλο «Θα φιλήσω;». Το 2022, μόλις 16 ετών, η Ντάνι έγινε η νεότερη τραγουδίστρια που κέρδισε τον διαγωνισμό «Το Μπουργκάς και η θάλασσα». Δεν είναι το πρώτο της βραβείο - παρά την ηλικία..
22 χορωδίες από τη Βουλγαρία, τη Σερβία και την Αγκόλα συμμετέχουν στη φετινή έκδοση του Διεθνούς Χορωδιακού Φεστιβάλ «Ήχοι της Μαύρης Θάλασσας» στην παραθαλάσσια πόλη Μπαλτσίκ από τις 12 μέχρι τις 16 Ιουνίου. Εκτός από τις τέσσερις βραδιές του..
Στα πρόθυρα του καλοκαιριού δύο αδελφοί – ο Γιαβορ και ο Βίκτωρ Γκεοργκίεβι, μας προσφέρουν το νεότερο τραγούδι τους που φέρει τον τίτλο «Καλοκαίρι». Το τραγούδι δημιουργήθηκε στο πλαίσιο του νέου πρότζεκτ τους SinFin. Το περασμένο 2023 ο Γιάβορ..