Η Βουλγαρία προσχώρησε στο Ευρωπαϊκό Κονσόρτσιουμ Εθνικών Κέντρων Θεραπείας Καρκίνου. Για τη ΒΕΡ η υφηγήτρια διδάκτωρ Άσια Κόνσουλοβα τόνισε ότι για την επίτευξη του στόχου αυτού καταβάλλονται προσπάθειες από πολλά χρόνια, «γιατί ο βούλγαρος ασθενής αξίζει να θεραπεύεται σε κέντρο θεραπείας καρκίνου και ειδικό κέντρο θεραπείας καρκίνου, τα οποία στον κόσμο υπάρχουν ως δύο διαφορετικά επίπεδα ποιότητας της φροντίδας». Αναμένεται οι μη κυβερνητικοί οργανισμοί να δημιουργήσουν δίκτυο και να αναλάβουν την πρωτοβουλία να προσελκύσουν τις ενδιαφερόμενες πλευρές στην φροντίδα των καρκινοπαθών.
Η εργασία πάνω στα εθνικά σχέδια καταπολέμησης του καρκίνου πρέπει να πραγματοποιείται με τους οργανισμούς σε όλη την Ευρώπη. Η φιλοδοξία της ομάδας του Κοινού Ογκολογικού Εθνικού Δικτύου είναι να γίνουν μερικά ευρωπαϊκά προγράμματα ελέγχου, να ιδρυθεί τουλάχιστον ένα κέντρο θεραπείας καρκίνου, που να ανταποκρίνεται σε όλες τις απαιτήσεις στην Ευρώπη, καθώς και ειδικές «διαδρομές» των καρκινοπαθών, που να ακολουθούν. Τώρα μια τέτοια φροντίδα λείπει στη χώρα και οι βούλγαροι ασθενείς με ογκολογικά νοσήματα διαλέγουν θεραπεία στο εξωτερικό.
Για τρίτο συνεχόμενο χρόνο στην περιοχή του Ντόμπριτς θα διεξαχθεί η αγροτική έκθεση «Ημέρα του κάμπου», που διοργανώνεται από την Ένωση Σιτοπαραγωγών Δοβρουτσάς και έχει σκοπό να συγκεντρώσει στον ίδιο χώρο γεωργούς, παραγωγούς σπόρων, λιπασμάτων..
Μέχρι τις 4 Αυγούστου 88 άτομα που ασχολούνται με σπουδές που αφορούν την Βουλγαρία, από 32 χώρες από 3 ηπείρους, θα συμμετάσχουν στο 47 ο Διεθνές Θερινό Σεμινάριο Βουλγάρικης Γλώσσας και Πολιτισμού στο Πανεπιστήμιο του Βελίκο Τάρνοβο...
Οι βούλγαροι μαθητές κέρδισαν χρυσό, αργυρό και χάλκινο μετάλλιο στην 35 η Διεθνή Ολυμπιάδα Βιολογίας (IBO), που διεξήχθη στο Καζακστάν. Στο πιο έγκριτο τουρνουά βιολογίας για το χρόνο στον κόσμο οι Βούλγαροι συναγωνίστηκαν με 320 μαθητές από 80..