Ο Πέταρ Στόιτσεβ διένυσε το Βόρειο Κανάλι ανάμεσα στην Βόρεια Ιρλανδία και την Σκωτία. Αυτός είναι ο έκτος μαραθώνιος από την πρόκληση Oceans Seven που καταφέρνει να πετύχει ο Βούλγαρος. Τώρα του απομένει μόνο ο Πορθμός Τσιγκάρου στην Ιαπωνία.
Η απόσταση στο Βόρειο Κανάλι είναι 34.5 χλμ. αλλά οι κολυμβητές λόγω αποκλίσεων μπορεί να διανύσουν και μεγαλύτερες αποστάσεις. Ο Στόιτσεβ κολύμβησε 38.1 χλμ. για 9 ώρες και 56 λεπτά.
«Ήταν πολύ δύσκολο, είπε εκείνος. Η θερμοκρασία του νερού ήταν από 12.9 βαθμούς Κελσίου έως 13.4 βαθμούς. Είμαι ο 144ος άνθρωπος που διένυσε με επιτυχία κολυμπώντας το Βόρειο Κανάλι και μπήκα στο κλαμπ των 11 κολυμβητών που το έχουν κάνει για λιγότερο από 10 ώρες. Κρατάω την 8η θέση εκεί λόγω του χρόνου μου. Είμαι επίσης ο πρώτος Βούλγαρος που έχει κολυμπήσει επιτυχημένα 6 από τους 7 μαραθώνιους του Oceans Seven – την Μάγχη, τον Πορθμό Κουκ, τον Πορθμό του Γιβραλτάρ, τον Πορθμό Μολοκάι, το Κανάλι Καταλίνα και το Βόρειο Κανάλι. Θέλω να ευχαριστήσω τον προπονητή μου, τον Κρασιμίρ Τουμάνοβ, τον Ιβάν Ζλατίνοβ που είναι πάντα παζί μου στην βάρκα δίπλα μου και με στηρίζει με το να μου δίνει τονωτικά ροφήματα όσο κολυμπάω και όλους τους Βουλγάρους πουχαίρονται με τις επιτυχίες μουл Τώρα πριν το Τσιγκάρου, στην Ιαπωνία, είναι καιρός για την Ολυμπιάδα, στο Παρίσι, όπου θα είμαι μέλος της Τεχνικής Επιτροπής Κολύμβησς για την οποία με επέλεξαν από την World Aquatics. Είμαι ο πρώτος Βούλγαρος που έχει θέση στο μεγαλύτερο αθλητικό φόρουμ».
Επιμέλεια και Μετάφραση: Αγάπη Γιορντανόβα
Κάθε χρόνο την παραμονή της Ημέρας των Αγίων Αδελφών Κυρίλλου και Μεθοδίου, του Βουλγαρικού Αλφαβήτου, Παιδείας και Πολιτισμού και της Σλαβικής Γραφής – 24 ης Μαΐου, βουλγαρική αντιπροσωπεία με επικεφαλής τον Πρόεδρο της Βουλής ή τον Πρόεδρο της..
Ο «Άντρας της Χρονιάς» για το 2023 στην Βουλγαρία είναι ο Ράιτσο Ράιτσεβ (Raycho Raychev), επιχειρηματίας που διευθύνει την καινοτόμο εταιρία «EnduroSat » για υψηλές τεχνολογίες στον τομέα της αεροδιαστημικής. Το 2023 η εταιρία εκτόξευσε δικό..
Η ζωγράφος Ντενίτσα Τοντορόβα είναι από το Πλόβντιβ αλλά ζει εδώ και 20 χρόνια στο Βέλγιο. Τώρα επιστρέφει στην γενέτειρά της με την πρώτη της έκθεση στην Βουλγαρία, στην γκαλερί Σαρίεβα , η οποία θα συνεχιστεί ως τις 19 Μαΐου. Οι επισκέπτες μπορούν..