Ο υπουργός Πολιτισμού Νάιντεν Τόντοροφ υπέγραψε δύο σημαντικά διεθνή έγγραφα, χάρη στα οποία θα συνεργαζόμαστε με την Αυστραλία, καθώς και με τη Ρουμανία, την Κροατία και τη Σερβία στον τομέα της εξερεύνησης, της προστασίας και της προβολής της πολιτιστικής κληρονομιάς, ανακοίνωσε το Γραφείο Τύπου του Υπουργείου. Σύμφωνα με το πρώτο έγγραφο, η χώρα μας θα συνεργάζεται με την Αυστραλία στον τομέα της εξερεύνησης και της διαχείρισης της υποβρύχιας πολιτιστικής κληρονομιάς. Το δεύτερο έγγραφο είναι συμφωνία συνεννόησης μεταξύ των υπουργείων Πολιτισμού της Βουλγαρίας, της Ρουμανίας, της Κροατίας και της Σερβίας για από κοινού δραστηριότητα σχετικά με την υποψηφιότητα του διασυνοριακού χώρου της παγκόσμιας κληρονομιάς «Σύνορα της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας – Λίμες του Δούναβη» ( Ανατολικός κλάδος). Η υποψηφιότητα ετοιμάζεται από κοινού μεταξύ των τεσσάρων κρατών με τη Βουλγαρία να έχει ηγετικό ρόλο. Το «Σύνορα της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας» είναι διασυνοριακός χώρος με πρόταση για συμπερίληψη στον Κατάλογο της UNESCO για χώρους της παγκόσμιας πολιτιστικής και φυσικής κληρονομιάς. Στη Βουλγαρία συγκροτήθηκε ειδική επιτροπή σχετικά με την ετοιμασία της υποψηφιότητας για συμπερίληψη του χώρου «Σύνορα της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας – Λίμες του Δούναβη στη Βουλγαρία». Η Ρουμανία θα συμμετάσχει στην κοινή υποψηφιότητα με τον χώρο «Σύνορα της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας – Δακία».
Στο Κούμανοβο στην Β. Μακεδονία έλαβε χώρα το Διεθνές Φεστιβάλ Πεζογραφίας. Στο Φεστιβάλ συμμετείχαν οι βούλγαροι συγγραφείς Γιορντάνκα Μπέλεβα και Πέταρ Ντέντσεβ και ο εκδότης Πλάμεν Τότεβ. Στο πλαίσιο του φεστιβάλ διοργανώθηκαν και εργαστήρια..
«Ο άνθρωπος που δεν μπόρεσε να σιωπήσει» του σεναριογράφου και σκηνοθέτη Νεμπόισα Σλιζέπτσεβιτς κέρδισε το βραβείο «Χρυσός Φοίνικας» για ταινία μικρού μήκους στο Φεστιβάλ Κινηματογράφου στις Κάννες. Η ταινία είναι Κροατική, Γαλλική, Σλοβενική και..
Για δεύτερη φορά στη Βουλγαρία διεξάγεται Φεστιβάλ Αφρικανικού και Καραϊβικού Κινηματογράφου. Τη διήμερη εκδήλωση (31 η Μαΐου και 1 η Ιουνίου) φιλοξενεί το Πανεπιστήμιο της Σόφιας «Άγιος Κλήμης της Αχρίδας». Οι διοργανωτές είναι από το Τμήμα..
Για πολλοστή χρονιά οι κάτοικοι και οι επισκέπτες του Μπάνσκο θα μεταφερθούν στον κόσμο του ορεινού, ακραίου και περιπετειώδη κινηματογράφου,..