Ένα από τα τραγούδια που συμμετέχουν στον διαγωνισμό τραγουδιού «Το Μπουργκάς και η θάλασσα» 2024 είναι το «Μου υποσχέθηκες» του Φωνητικού Συγκροτήματος HighLight. Το συγκρότημα αποτελείται από 20 ταλαντούχους νεαρούς ερμηνευτές της HighLight Singing Academy. Κάποιοι εξ αυτών είναι ήδη νικητές σε τηλεοπτικές εκπομπές, εθνικά και διεθνή φόρουμ τραγουδιού και είναι καλά γνωστοί στο κοινό. Όλοι δημιούργησαν μαζί τη μουσική και τους στίχους του τραγουδιού «Μου υποσχέθηκες» σε μία από τις θερινές κατασκηνώσεις, διοργανωμένες από την Ίσκρα Μίλκοβα – teamleader της HighLight Singing Academy. Ο διευθυντής του Φωνητικού Συγκροτήματος Πέταρ Αλέξιεφ έκανε την ενορχήστρωση του τραγουδιού. Δική του ήταν η ιδέα στην ηχογράφηση να συμπεριληφθούν κλασικά μουσικά όργανα και για τον σκοπό προσκάλεσε συναδέλφους και καλούς φίλους του.
Το μήνυμα του «Μου υποσχέθηκες» σχετίζεται με τους δύσκολους χωρισμούς, που όμως δεν μας εμποδίζουν να είμαστε μαζί πνευματικά. Επειδή κάποια από τα μέλη του φωνητικού συγκροτήματος στο μεταξύ έφυγαν για το εξωτερικό για να σπουδάζουν, στους στίχους του τραγουδιού τα νεαρά ταλέντα υπόσχονται πάντα να είναι μαζί, ανεξάρτητα από το ποιος σε ποιο σημείο του κόσμου βρίσκεται.
Επιμέλεια: Ντιλιάνα Τράτσεβα
Μετάφραση: Ντενίτσα Σοκόλοβα
Φωτογραφία: Facebook/ HighLight Singing AcademyΤο πρότζεκτ «Αγάπη και τραγούδι» συναντά στη σκηνή γενιές αγαπημένων βουλγάρων ερμηνευτών, που δημιούργησαν επιτυχίες σε διαφορετικά μουσικά στιλ στην πορεία των χρονών. Η μελωδική ροκ εκπροσωπείται από το γκρουπ «Ντιάνα Εξπρές», που..
Μέχρι τις 12 Ιουλίου μουσική δωματίου θα ηχεί στις μεσαιωνικές εκκλησίες «Αρχάγγελοι Μιχαήλ και Γαβριήλ» και «Άγιος Γεώργιος» στο αρχιτεκτονικό παραδοσιακό συγκρότημα Αρμπανάσι, κοντά στο Βελίκο Τάρνοβο. Οι ναοί έχουν υπέροχη ακουστική και..
Ένα από τα πολυαναμενόμενα πολιτιστικά γεγονότα το καλοκαίρι στη Σόφια αρχίζει σήμερα. Για 13 ο έτος το φεστιβάλ A to JazZ θα μετατρέψει το Νότιο Πάρκο 2 σε μια μοιρασμένη, δημιουργική και φιλική προς το περιβάλλον πολιτιστική αστική σκηνή. Οι..