Podcast στα ελληνικά
Μέγεθος κειμένου
Βουλγαρική Εθνική Ραδιοφωνία © 2024 Όλα τα δικαιώματα διατηρούνται σύμφωνα με τον νόμο

Η Σβετλάνα Κάμενοβα έχασε από την Λιν Γιου Τινγκ και έμεινε χωρίς Ολυμπιακό μετάλλιο

Φωτογραφία: BTA

Η πυγμάχος Σβετλάνα Κάμενοβα αποχώρησε από το Ολυμπιακό τουρνουά ένα βήμα από τα μετάλλια.

Στα προημιτελικά στο Παρίσι, η νυν ευρωπαϊκή πρωταθλήτρια έχασε από την Ταϊβανέζα Λιν Γιου Τινγκ στην κατηγορία έως 57 κιλά. Η Ασιάτισσα είναι μία από τις δύο αθλήτριες που απέτυχαν σε τεστ καταλληλόλητας φύλου πέρσι.

Η Βουλγάρα έπαιξε έναν καλό πρώτο γύρο απέναντι στην δύο φορές παγκόσμια πρωταθλήτρια, η οποία χρησιμοποίησε αντιαθλητικές τακτικές, όπως αγκώνες και χτυπήματα στο κεφάλι.

Μετά το τέλος του αγώνα, η πρόεδρος της ΒΟΚ Στέφκα Κοσταντίνοβα συνεχάρη τη Σβετλάνα Κάμενοβα. Ο προπονητής της εθνικής ομάδας γυναικών, Μπορισλάβ Γκεοργκίεφ, εμφανίστηκε ενώπιον των δημοσιογράφων με μια ταμπέλα στα αγγλικά: «Είμαι XX, Σώστε τον γυναικείο αθλητισμό», υπενθυμίζοντας ότι οι γυναίκες έχουν δύο χρωμοσώματα Χ και οι άνδρες έχουν ένα χρωμόσωμα Υ.

«Συγχαρητήρια για τη μαχητικότητα και το υπέροχο παιχνίδι της Σβετλάνα Κάμενοβα! Βρήκε το κουράγιο να αγωνιστεί όχι μόνο για τη νίκη σε έναν αγώνα που θεωρείται καταδικασμένος, αλλά και για την τήρηση της κανονικότητας και των Ολυμπιακών αρχών στον αθλητισμό» έγραψε χθες στο Facebook και ο Βούλγαρος ΠτΔ Ρούμεν Ράντεφ.

Περισσότερα στην κατηγορία

Η Βικτόρια Τόμοβα θα παίξει στα προημιτελικά στο Μπαντ Χόμπουργκ

Η καλύτερη Βουλγάρα τενίστρια Βικτόρια Τόμοβα έφτασε στον προημιτελικό του τουρνουά χόρτου WTA 500 στο Μπαντ Χόμπουργκ. Κέρδισε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στη γερμανική πόλη – μία στα προκριματικά και δύο στο κύριο σχήμα. Η Βικτόρια Τόμοβα..

δημοσίευση: 6/26/24 8:54 AM

Χρυσό για τον Τιχομίρ Ιβανόφ στο άλμα εις ύψος στη Γερμανία

Ο Τιχομίρ Ιβανόφ κέρδισε τον διαγωνισμό άλματος εις ύψος ανδρών στο τουρνουά Sinner Hochsprungmeeting στο Ζιν (Γερμανία). Ο 29χρονος Βούλγαρος πρωταθλητής σε αυτό το άθλημα κέρδισε την πρώτη θέση με 2,21 μέτρα, τα οποία έκανε από τη δεύτερη..

δημοσίευση: 6/24/24 5:29 PM

Η τενίστριά μας Βικτόρια Τόμοβα ανέβηκε σε θέση ρεκόρ στη σταδιοδρομία της

Η καλύτερη τενίστρια της Βουλγαρίας Βικτόρια Τόμοβα ανέβηκε σε θέση ρεκόρ στη σταδιοδρομία της στην κατάταξη της WTA – 63 η με συνολικά 1035 βαθμούς. Μέχρι τώρα το καλύτερο επίτευγμα της Τόμοβα ήταν η 64 η θέση από την 5 η Φεβρουαρίου φέτος...

δημοσίευση: 6/17/24 1:21 PM