Στο Μουσείο «Η Γη και οι άνθρωποι» της Σόφιας σήμερα σημειώνεται η Ημέρα Ευσπλαχνίας, που καθιερώθηκε, για να μας υπενθυμίσει τα θύματα των πυρηνικών βομβαρδισμών, της τρομοκρατίας και των πολέμων. Κατά παράδοση, αυτή την ημέρα στην αίθουσα «Γιγαντιαίοι κρύσταλλοι» εκτίθεται «Λίθος από τη Χιροσίμα». Πρόκειται για κομμάτι γρανίτη από το οδόστρωμα στην πόλη Χιροσίμα, που βρισκόταν σε απόσταση 200 μέτρων από τον επίκεντρο της πυρηνικής έκρηξης στις 6 Αυγούστου 1945, δηλαδή στη ζώνη με τις περισσότερες καταστροφές, στην οποία μόνο οι πέτρες επιβιώνουν. Αργότερα ένα μέρος των λίθων αυτών αποσυναρμολογήθηκαν και πάνω σε καθένα από αυτούς κατασκευάστηκε ανάγλυφο της θεάς ευσπλαχνίας Κάννον, που λατρεύεται στην Ιαπωνία. Το 1991 με πρωτοβουλία του διεθνούς συνδέσμου «Λίθος για ειρήνη» και με την υποστήριξη κατοίκων της πόλης Χιροσίμα, αυτά τα λίθινα κομμάτια στάλθηκαν στους πολιτικούς ηγέτες 188 χωρών στον κόσμο ως σύμβολο της ελπίδας για ειρήνη για όλη την Ανθρωπότητα. Ο βουλγαρικός «Λίθος από τη Χιροσίμα» παραχωρήθηκε στο Μουσείο «Η Γη και οι άνθρωποι» το 1997 με τη δέσμευση κάθε χρόνο η Ημέρα της Ευσπλαχνίας να σημειώνεται με κατάλληλο τρόπο.
Από τις 11:00 στο μουσείο με αφορμή την επέτειο θα λάβει χώρα συναυλία με τη συμμετοχή της γιαπωνέζας φλαουτίστριας Κέικο Τανάκα και της βουλγάρας πιανίστριας Μανουέλα Μανόλοβα.
Σχεδόν 1 εκατομμύριο άνθρωποι στη Βουλγαρία δεν μπορούν να αντέξουν οικονομικά ούτε μια εβδομάδα διακοπές. Τα στοιχεία προέρχονται από ανάλυση του Ευρωπαϊκού Συνδικαλιστικού Ινστιτούτου της Ευρωπαϊκής Συνομοσπονδίας Συνδικάτων και παρουσιάστηκαν από..
Η εμβέλεια της πυρκαγιάς στα βουλγαροτουρκικά σύνορα αυξήθηκε τη νύχτα. Η φωτιά πέρασε σε δύο σημεία στο βουλγαρικό έδαφος, αλλά αναχαιτίστηκε, ανακοίνωσαν οι αρχές. Όλες οι ομάδες έχουν ετοιμότητα και στέλνουν ανθρώπους στην πυρκαγιά, γιατί ο..
Οι βούλγαροι μαθητές κέρδισαν 4 μετάλλια στη Διεθνή Ολυμπιάδα Χημείας στη Σαουδική Αραβία, που διεξήχθη από τις 21 μέχρι τις 30 Ιουλίου. Κέρδισαν ένα χρυσό, ένα χάλκινο και δύο αργυρά μετάλλια. Το χρυσό μετάλλιο κέρδισε ο μαθητής 12 ης τάξης..