Απόψε στο νησί Αγία Αναστασία η Κρατική Όπερα του Μπουργκάς διοργανώνει την συναυλία «Edith Piaf - Non, je ne regrette rien» η οποία είναι μέρος της σειράς «Πάρτυ στο νησί 2024».
Στην υπαίθρια σκηνή οι καλλιτέχνες θα αποτίσουν φόρο τιμής στην γαλλίδα τραγουδίστρια για τα 60 χρόνια από τον θάνατό της.
Σολίστριες είναι η Μαρία Τσβετκόβα-Ματζάροβα και η Νόνα Κράστνικοβα.
Στο πιάνο τις συνοδεύει ο μαέστρος Στρατσιμίρ Παβλόβ που έχει κάνει τις ενορχηστρώσεις.
Από τις 2 μέχρι τις 7 Αυγούστου θα διεξαχθεί η 3 η έκδοση του Διεθνούς Τζαζ Φεστιβάλ «Δρ. Εμίλ Ηλίεφ» στο Μπόροβετς. Το μουσικό φόρουμ είναι ήδη παράδοση στο πολιτιστικό ημερολόγιο του ορεινού μας θέρετρου. Σύμφωνα με τη διευθύντρια του φεστιβάλ..
Μέχρι τις 3 Αυγούστου στο χωριό Ντέμπνοβο στο βουνό Αίμο, κοντά στο Τρογιάν, λαμβάνει χώρα το 6 ο Διεθνές Φεστιβάλ Μουσικής και Τεχνών «Jam on the river». Αστέρια της ξένης και της βουλγάρικης μουσικής τραγουδούν δίπλα στον ποταμό Βίντιμα. Μια από..
Η Μιχαέλα Φίλεβα παρουσιάζει νέους λατίνο ρυθμούς στο καινούριο της τραγούδι που λέγεται "Λα Μούζικα". Η Μιχαέλα γνωρίζει ισπανικά και της αρέσει η Ισπανία. Τώρα τραγουδά και σ’ αυτήν την γλώσσα. Το νέο της άλμπουμ λέγεται "96" και είναι..
Απόψε στην σκηνή του Plovdiv Jazz Fest στο Θερινό Σινεμά «Ορφέι» θα έχει 2 συναυλίες. Η μια είναι του συγκροτήματος Frantik Zen του σαξοφωνίστα..