Podcast στα ελληνικά
Μέγεθος κειμένου
Βουλγαρική Εθνική Ραδιοφωνία © 2024 Όλα τα δικαιώματα διατηρούνται σύμφωνα με τον νόμο

Σημαιοφόροι στην τελετή λήξης της Ολυμπιάδας στο Παρίσι ο Νοβίκοβ και η Καλέιν

Ο Σέμεν Νοβίκοβ, από την Ουκρανία, που κέρδισε χρυσό μετάλλιο στην Κλασική Πάλη για την Βουλγαρία και η Βουλγάρα γυμνάστρια Ρυθμικής Γυμναστικής, Μποριάνα Καλέιν, που έφερε στην Βουλγαρία αργυρό μετάλλιο από την Ολυμπιάδα στο Παρίσι ήταν οι σημαιοφόροι της Βουλγαρίας στην τελετή λήξης των φετινών Ολυμπιακών Αγώνων.

Σκηνοθέτης όπως και στην τελετή έναρξης ήταν ο Τομά Ζολί.

Την σημαία των Ολυμπιακών Αγώνων κατέβηκε να πάρει με σκοινί  ο πρωταγωνιστής ταινιών δράσης με επικίνδυνες αποστολές, Τομ Κρουζ, ο οποίος με μηχανή, αεροπλάνο και αλεξίπτωτο την μετέφερε μέχρι το ιστορικό κέντρο κινηματογραφικών στούντιο, Χόλυγουντ, στο Λος Άντζελες των ΗΠΑ, όπου θα γίνουν οι επόμενοι θερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες, το 2028.

Στην Ολυμπιάδα στο Παρίσι το 2024 συμμετείχαν αθλητές από 206 χώρες. Μετάλλια έλαβαν αθλητές από 63 χώρες.

Οι ΗΠΑ κατατάχτηκαν στην πρώτη θέση βάση του αριθμού μεταλλίων με 126 μετάλλια – 40 χρυσά, 44 αργυρά και 42 χάλκινα. Στην δεύτερη θέση βρίσκεται η Κίνα με 91 μετάλλια – 4 χρυσά, 27 αργυρά και 24 χάλκινα. Στην τρίτη θέση βρίσκεται η Ιαπωνία με 45 μετάλλια – 20 χρυσά, 12 αργυρά και 13 χάλκινα. Η Γαλλία βρίσκεται στην πέμπτη θέση στον κόσμο και στην πρώτη θέση στην Ευρώπη με ρεκόρ μεταλλίων στην μέχρι τώρα ιστορία της – 64, απο τα οποία τα 16 χρυσά, τα 26 αργυρά και τα 22 χάλκινα.

Όσον αφορά την θέση της Βουλγαρίας βάση μεταλλίων βρίσκεται στην 26η θέση στον κόσμο με 7 μετάλλια - 3 χρυσά, 1 αργυρό και 3 χάλκινα. Στην κατάταξη των ευρωπαϊκών χωρών η Βουλγαρία κρατά την 15η θέση και την 11η μεταξύ των κρατών μελών της ΕΕ. Στα Βαλκάνια η Βουλγαρία είναι δεύτερη μετά την Ρουμανία η οποία κατατάχτηκε στην 23η θέση στον κόσμο με 9 μετάλλια.

Χρυσά μετάλλια έφεραν ο Σέμεν Νοβίκοβ από την Ουκρανία στην Κλασική Πάλη, ο Κάρλος Νάσαρ, που είναι μισός Βούλγαρος μισός Λιβανέζος, στην Άρση Βαρών και ο Μαγκομέτ Ραμαζάνοφ, ο οποίος κατάγεται από την Δημοκρατία του Νταγκεστάν (Ρωσική Ομοσπονδία), στην Ελεύθερη Πάλη.

Αργυρό μετάλλιο κέρδισε η Βουλγάρα Μποριάνα Καλέιν (γεν. 2000 στην Σόφια), στο Ατομικό της Ρυθμικής Γυμνστικής.

Кимия Ализаде

Αργυρά μετάλλια κέρδισαν η Κίμια Αλιζάντε από το Ιράν στο Τάε Κβον Ντο, ο Βούλγαρος Ρομά Μποζιντάρ Αντρέεβ στην Άρση Βαρών και ο Χαβιέρ Ιμπάνεζ από την Κούβα στην Πυγμαχία.

Μποζιντάρ Αντρέεβ

Ο υπ. πρωθυπουργός της Βουλγαρίας, Ντιμίταρ Γκλάβτσεβ συνεχάρη όλους τους αθλητές από την Βουλγαρία και ευχαρίστησε την Βουλγάρικη Ολυμπιακή Επιτροπή για την εμφάνιση της χώρας μας στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι το 2024.

Επιμέλεια και Μετάφραση: Αγάπη Γιορντανόβα

Περισσότερα στην κατηγορία

Κάρλος Νάσαρ

Ο Κάρλος Νάσαρ είναι ο παγκόσμιος πρωταθλητής στην άρση βαρών στο Παρίσι

Ο Κάρλος Νάσαρ κέρδισε το δεύτερο χρυσό χρυσό μετάλλιο για την Βουλγαρία στον τελικό της άρσης βαρών στην Ολυμπιάδα στο Παρίσι το 2024. Ο Νάσαρ όχι μόνο κέρδισε τον τίτλο αλλά έσπασε και ένα παγκόσμιο και ένα δικό του ρεκόρ. Συνολικά σήκωσε 404..

δημοσίευση: 8/9/24 8:13 PM
Σέμεν Νοβίκοβ - Αλίρεζά Μοχμαντιπιάνι

Πρώτο χρυσό μετάλλιο για την Βουλγαρία από την Ολυμπιάδα στο Παρίσι

Ο Σέμεν Νοβίκοβ έφερε το πρώτο χρυσό μετάλλιο για την Βουλγαρία από την Ολυμπιάδα στο Παρίσι το 2024. Ο Νοβίκοβ νίκησε με 7:0 στον τελικό τον Αλίρεζά Μοχμαντιπιάνι, δεύτερο καλύτερο παλαιστή στον κόσμο στην κατηγορία έως 82 κιλά στην πάλη κλασσικού..

δημοσίευση: 8/8/24 10:48 PM

Η Λουντογκόρετς με νίκη πριν τον αγώνα-ρεβάνς στο Ράζγκραντ με την Καραμπάχ

Η πρωταθλήτρια ομάδα της Βουλγαρίας Λουντογκόρετς πέτυχε στο Μπακού πολύτιμη νίκη με 2-1 κατά της Καραμπάχ στον πρώτο αγώνα του τρίτου προκριματικού γύρου για το Τσάμπιονς Λιγκ. Τα τέρματα για τη βουλγαρική ομάδα σημείωσαν ο Ντίνις Αλμέιντα και ο..

δημοσίευση: 8/7/24 8:37 AM