Реакцията идва след като Висшия съдебен съвет, по предложение на прокурора Румен Боев вместо да накаже Тодорова с намаляване на заплатата, каквото беше предложението на дисциплинарния състав, я санкционира с второто по тежест наказание - понижаване до най-ниското съдийско ниво. И това въпреки указанието на ВАС, който преди година отмени дисциплинарното уволнение на Мирослава Тодорова заради свръх тежестта му спрямо допуснатите от нея нарушения - три просрочени дела.
Като изразяват възмущението си от решението на съдебните кадровици представителите на неправителствените организации го определят като част от целенасочена кампания срещу магистрат, който демонстрира откритата си критична позиция срещу статуквото в съдебната власт, защита на независимостта и честта на съдийската професия. Те виждат в случилото се с Мирослава Тодорова, която беше подлагана на персонални атаки от бившия вътрешен министър Цветан Цветанов, поредното доказателство за крещяща нужда от структурни промени в начина, по който работи ВСС и по-специално разделянето му на колегии - за съдии и за прокурори и следователи. За същото апелира в интервю за "Хоризонт" и настоящият председател на най-старата магистратска организация - Съюзът на съдиите в България.
Съдия Таня Маринова припомни, че срещу практиката прокурори да кадруват със съдии са възразили от Европейската комисия, Венецианската комисия, Парламентарната асамблея на Съвета на Европа.
Ясно е вече за всички, че съдебната квота не може да взема самостоятелни решения за управлението на съда. Това поставя въпроса защо една от страните в съдебния процес има решаващо значение при кадровите решения за съда, каза съдия Таня Маринова, председател на Съюза на съдиите в България пред "Хоризонт".
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,