Бойко Пенков: Възможно е до края на годината болниците да имат твърди бюджети

Снимка: БГНЕС

Болниците да сключват с районните здравноосигурители каси твърди договори за финансиране за цялата година - това предложение бе обсъдено на среща между Надзорния съвет на Здравната каса и Българския лекарски съюз. Така на практика ще отпадне извънлимитната дейност, но пък ще има листа на чакащи пациенти, обясни председателят на Надзора на Здравната каса д-р Бойко Пенков. Факт е 200 милиона лева дефицит в болничната помощ, потвърди председателят на лекарския съюз д-р Цветан Райчинов. От съсловната организация предлагат държавата да заплаща пълната здравна вноска за децата.

Възможно е до края на годината болниците да имат твърди бюджети, каза след срещата с БЛС председателят на НС на НЗОК д-р Бойко Пенков. Сега бюджетите са прогнозни и се определят месец за месец. Каква е целта на тази мярка, обясни д-р Пенков:
 
Прогнозата, която се прави за дейността по районни каси и по лечебни заведения, да бъде твърдо фиксирана, което означава, че няма да има свръхизплащане на свръхизработено за годината.

Така, след влизането в сила на тези мерки ще има и листа на чакащи пациенти, допълни още д-р Пенков:

Пациенти няма да се връщат, ще има листи на чакащи и тук трябва да се изработят критерии как се създават. Те трябва да бъдат изключително публични, за да може всеки да види къде се намира.

Очертава се дефицит в болничната помощ от 200 милиона лева, съобщи председателят на лекарския съюз д-р Цветан Райчинов.

Предложихме на касата. Те се съгласиха още в понеделник - вторник да поискаме среща с министър-председателя, с финансовия и здравния министър, за да уточним цифрите и поведението на системата като цяло.  

Като мярка за преодоляване на дефицитите в доболничната помощ д-р Райчинов предложи държавата да заплаща пълната здравна вноска на децата.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!