Държавното дружество за наука, изследвания, технологии и инженеринг – НИТИ в Казанлък иска новият парламент да го извади от списъка за приватизация. Това потвърди пред "Хоризонт" заместник-директорът на дружеството инженер Христо Христакиев. През последните четири години дружеството е на печалба и е покрило една голяма част от своите задължения.
Дружеството е водещо в разработката, иновациите и производството на оръжия и боеприпаси в България. За първи път влиза в списъка за приватизация през 2006-а година, когато загубите му са били над 4 милиона лева, а продажната му цена – 6,1 милиона лева. На обявения търг не се явява нито един купувач. Втората продажба се обявява през 2013-а година, но до търг не се стига. На 23-ти май 2014-а година Агенцията по приватизация обявява процедура за избор на оценител, а на 18-и август изпълнителният директор на НИТИ е информиран, че дружеството е оценено на 1,8 милиона лева.
Инженер Христакиев уточнява, че 80 процента от цената може да бъде платена и с компенсаторни инструменти, които се търгуват на 50 процента от номинала си. Той се пита защо, когато задълженията на НИТИ са почти изплатени, дружеството трябва да бъде продадено на безценица.
Срещу продажбата на НИТИ се обяви и Областният съвет на БСП, които в специална позиция, разпространена до медиите, настояват служебното правителство да не взема решение за продажбата на стратегическо дружество като казанлъшкото. Според социалистите то трябва да бъде извадено от списъка за приватизация и да бъде оздравено.
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,