БНБ отмени решение за увеличаване на капитала с 35 млн. евро на Корпоративна търговска банка, направено през март, съобщиха от Централната банка. Това обаче не означава все още отнемане на лиценза на банката, а само на разрешение, дадено от подсъдимия подуправител БНБ Цветан Гунев.
На практика той е разрешил на банката да финансира сама себе си. Това е станало чрез средства, привлечени по силата на договор за предоставяне на заем под формата на подчинен срочен дълг между банката и Технологичен център – Институт по метрология. В схемата са участвали различни дружества, като по договор за кредит между финансовата институция и някои от тях се е усвоявала цялата сума, след което тя се превеждала на Технологичния център, който пък от своя страна има дълг към банката и го плаща със същите тези пари. В повечето случаи дружествата по схемата са повече от едно, а в някои от случаите е участвала и "Бромак" на Цветан Василев.
Със схеми от 25-и март тази година Технологичният център е набрал 39 милиона евро, 35 от които е превел на КТБ. Според БНБ банката е финансирала непряко заемодателя и цялата вноска от него към КТБ по договора е направена със средства, осигурени от самата банка. Докладът е предаден на прокуратурата.
По-рано днес инвеститорът, който иска да налее 5,2 млрд. лева в Корпоративна търговска банка, потвърди интереса си към оздравяването на банката.
В писмо до БНБ, парламента, премиера и Министерството на финансите Никола Сукманджиев заявява готовност да предостави всички необходими документи, които да убедят институциите да водят преговори с групата инвеститори, представлявана от него.
Вчера от БНБ изпратиха официално становище, в което отхвърлят офертата на Сукманджиев заради липса на достатъчно гаранции. По-късно през деня финансовият министър Румен Порожанов ще бъде изслушан пред ресорната комисия в парламента за възможните решения по казуса с Корпоративна търговска банка.
За първи път Никола Сукманджиев заяви интерес към оздравяване на Корпоративна търговска банка и банка "Виктория" в понеделник, след като в края на миналата седмица парламентът отхвърли законодателните промени, които щяха да позволят оздравяването на банката. По този начин отказа и офертата на Оманския фонд, австрийския фонд ЕПИК и дружеството "Джемкорп". Формално обаче оздравяването все още е възможно, преди да излезе финансовият отчет, който да потвърди очаквания отрицателен капитал и да задължи БНБ да отнеме лиценза на банката. Отчетът трябваше също да е готов в петък, но квесторите просрочват изготвянето му вече близо със седмица.
И от това писмо на Сукманджиев, и от предходното не ставаше ясно кои инвеститори стоят зад него. Във второто си писмо той заявява готовност да предостави необходимите документи в срок, указан от БНБ.
При отнемане на лиценза на Корпоративна търговска банка гарантираните депозити до 196 000 лева трябва да бъдат изплатени в рамките на 20 дни. За това обаче са необходими 1,7 млрд. лева допълнително във Фонда за гарантиране на влоговете.
Държавните дружества ще изгубят всичко.
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,