Част от съдилищата у нас обявиха ден на отворените врати като пореден опит на магистратите да обяснят необходимостта от радикална съдебна реформа.
Това е третата подобна проява на съдиите, недоволни от съдебната реформа, така както я гласуваха депутатите. Първото им излизане беше пред Съдебната палата и бяха в тоги. Втората също бе в тоги, но със знака за справедливост - везната. Днес отново бяха в тоги, но в работна среда. В една от съдебните зали във втори съд в Съдебната палата дойдоха граждани, недоволни от съдебната система. Очаквано те поискаха да питат съдиите защо делата им са решни по един или друг начин и защо се бавят с години. Съдиите отклониха разговорите им по конкретни казуси, но се съгласиха, че съдебната система не винаги работи добре и обясниха, че това е свързано с конструкцията на органа, който решава кой да става съдия, кой да бъде административен ръководител или кой да бъде наказан или поощрен. Съдиите повториха, че съдебната система трябва да се реформира първо през кадровия орган и след това надолу по системата. Според столичните съдии обаче тази Конституционна реформа не гарантира реформата във Висшия съдебен съвет, затова усилията трябва да продължат и чрез подобни прояви.
Съдии, сложили знака на везната на тогите си, изразиха позициите си за реална реформа , която да гарантира независима съдебна система. Решението на въпроса засяга цялото общество, подчерта председателят на Районния съд в Севлиео съдия Павел Неделчев:
Ние не подемаме тази кампания, защото искаме по-високи заплати . Ние излизаме с една кауза, с един принципен въпрос, който по някакъв начин трябва да бъде решен колкото по-рано, толкова по-добре за всички нас, за цялото общество. Това не е само наш проблем.
Разковничето на проблема е разпределението на квотите във Висшия съдебен съвет, защото те решават съдбата на съдиите, коментира съдия Диана Василева, която е с 30-годишен стаж в системата:
Колегите от региона ни подкрепят, но аз питам защо те не дойдоха в залата.
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,