Независима комисия, която разглежда и оценява дейностите на Държавният департамент, издаде доклад, в който остро критикува начина на използване на електронна поща от Хилъри Клинтън по времето на заеманата от нея длъжност държавен секретар. Според "Вашингтон Поуст" комисията е описала използването от Клинтън на частен и-мейл сървър като "неподходящ метод" за запазване на документи. Анализът е заключил още, че практиките й не са съответствали на политиките на департамента.
В доклада се казва, че Клинтън не е търсила одобрение от юристи за използването на личен и-мейл сървър и екипът й в американското външно министерство не е трябвало да подкрепя подобна стъпка заради рискове за сигурността.
"Вашингтон Поуст" цитира и констатациите, че Хилъри Клинтън е трябвало да разпечата и запази кореспонденцията си от времето на своя мандат или да я е предаде веднага след слизането от поста през февруари 2013-та, а вместо това тя е предоставила файловете близо две години по-късно. ФБР също провежда свое разследване дали е имало пробив в сигурността, но все още не проведен разпит.
Клинтън отрича в личната си електронна поща да е споменавала класифицирана информация. Темата е една от спорните точки в течащата в момента предизборна кампания за президент в САЩ, в която Клинтън се предполага, че ще стане кандидат на демократите.
Междувременно докладът от 83 страници, в който се разглеждат действията на петима държавни секретари, заключава, че проблем със съхраняването на информация е имало и преди. Особено изявени те са били при Колин Пауъл, който сам е заявявал преди, че използва частен сървър за работна кореспонденция.
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,