Три четвърти от учителите обаче не чувстват подкрепа от страна на обществото, разкрива експресно проучване на „Галъп интернешънъл“.
Близо две трети от запитаните учители казват, че са достатъчно информирани за новия образователен закон. 46 процента от тях вярват, че реформата в образованието ще помогне за повишаване на престижа на учителската професия, а 39 на сто са на обратното мнение. По-обнадеждени от реформата са най-младите учители.
81 процента от запитаните твърдят, че посланията на новия образователен закон не са стигнали до родителите и учениците. Огромно мнозинство от 95 процента подкрепя възможността учителите сами да вземат решение по методите на преподаване.
Експресното проучване е проведено на 11 и 12 юни сред 715 учители. Допитването е част от изследователска програма на Министерството на образованието и науката, чиято цел е обратна връзка.
Над 85 на сто от преподавателите одобряват провеждането на национален учителски събор. Една от основните идеи на събора е да се продължи разясняването на Закона за училищното образование, който влиза в сила от 1 август. В просветното министерство са получени над две хиляди въпроса, свързани с него за квалификацията на учителите, пенсионирането, новите програми, образователните стандарти.
Министър Меглена Кунева смята, че би било хубаво учителски събор да се провежда на всеки две години:
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,