Великобритания за трети път, след Наполеон и Хитлер, предпазва Европа от едно "чудовище" - от "Брюкселския елит", заяви днес Вацлав Клаус. Според известния с евроскептицизма си бивш президент на Чехия, след британския референдум милиони европейци от различни членки на Евросъюза ще поискат да не са повече част от него. Вълна на национализъм и сепаратистки тенденции, очаква и чешкият премиер Бохуслав Соботка.
ЕС трябва да реагира бързо, да минимизира последиците от резултата на референдума за гражданите на ЕС и Чешката република, коментира Соботка. Той отхвърли предложенията на някои чешки политици страната също да опита да излезе от ЕС. По думите му това би било против националните интереси и няма никаква рационална причина.
Разочарование изрази чешкият президент Милош Земан. Според него тандемът Франция-Германия няма да бъде компенсиран от британското влияние, а Европейската комисия ще има по-свободни ръце. Като един от най-важните фактори в британското решение Земан посочи страха от миграцията. Президентът предупреди и за негативното отражение върху условията за бизнес.
Според Съюза на промишлеността и транспорта излизането на Великобритания е лоша новина за европейския и чешки бизнес. Тя е третата по важност дестинация за чешките износители, изпреварвайки Полша в класацията.
Според Министерството на труда може да се предполага, че Великобритания ще ограничи свободния достъп на чехите до трудовия пазар, съответно и британците ще трябва да получават разрешение за работа.
Близо 37 хиляди чехи са работили във Великобритания през миналата година - най-често в сферата на услугите и туризма, но има и 1200 лекари. В Чехия живеят над 6000 британци, близо 1700 от тях - със статут на постоянно пребиваващи.
Усложнения очакват и от чешкото Министерство на пръвосъдието. По-дълга, по-скъпа и по-малко ефективна се очаква да бъде процедурата по предаване на обвинени и на осъдени лица.
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,