Сдружение "Култура без граници" организира "Сладко хоро" в подкрепа на страдащите от диабет

| обновено на 12.11.16 в 13:53
Снимка: БГНЕС

Хора засегнати от диабет, много граждани и танцови клубове се включиха в "Сладкото хоро" -  проява, която съпътства отбелязването на Световния ден на диабета 14 ноември. От Сдружение "Култура без граници" припомнят, че хорото е символ хората да бъдат заедно, хванати ръка за ръка.  Елена Цонева от сдружението обясни целите и задачите на инициативата:

"Сладкото хоро" е естествен завършек на целогодишната работа на нашето сдружение, което през годината организира повече от 20 обучения на медицински специалисти от детските градини, ясли, училища в цялата страна на тема "Децата с диабет на училище". В него, основен акцент беше приложението на иновативните, високотехнологични методи в средствата за добър контрол на диабета - тук влизат инсулинови помпи и новите сензори, които вече са популярни сред хората с проблем с диабета

Според статистиката на Световната здравна организация, над 477 милиона души в света страдат от диабет. В България болните са над 550 000, от тях 4 000 са деца. Целта е хората да бъдат информирани как се живее с това заболяване. Според Росица Пандова, председател на сдружение "Култура без граници": Ние сме петата в света страна, която е с най-сериозно приложение на новите системи на мониторинг на кръвната захар. Символът на хорото е  - всички да бъдем заедно, да интегрираме хората, които имат някакъв проблем. Повечето от хората тук са с диабет. Няма как да разберете, освен по меренето на кръвната захар, а сега вече и с новите технологии с поглеждането на часовника или на монитора. 

По време на събитието посетителите можеха да разгледат и живата изложба "Диабетът не ни спира". Нейни автори са млади фотографи, които през последните месеци са работили активно върху каузата да покажат, че пълноценният живот с диабет е възможен.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!