От Института за модерна политика представиха негативни изводи за дейността на Комисията за защита от дискриминация (КЗД). Според доклада отсъства системна практика по самосезиране и налагане на административни санкции от Комисията за защита от дискриминация за липсата на достъпна архитектурна среда за хора с увреждания.
Има случаи на забавени производства, коментира доктор Тодора Генчева, която е била член на Комисията за защита от дискриминация, а в момента работи в Института за модерна политика:
Комисията е един административен орган, който трябва да води една опростена административна процедура, която трябва бързо, ясно и коректно да разрешава въпросите, отнесени до Комисията като жалби и сигнали, за да могат хората да чувстват, че са защитени от закона.
Жалбите и сигналите, които се подават, са сложни от фактическа и правна страна и изискват продължителна проверка, обясни доцент Ана Джумалиева, председател на Комисията за защита от дискриминация :
От три години всяка година повишаваме броя на постановените решения от нас и тази година ние ще завършиме с 500 постановени решения.
Анализът на Института за модерна политика за дейността на омбудсмана е с преобладаващо позитивни изводи, допълни Петър Кечашки от Института за модерна политика
Очевидно, че институцията на омбудсмана е увеличила своята активност неколкократно. Очевидно е, че омбудсманът присъства на терен, присъства в обществения дебат по важни казуси, участва в конституционното правосъдие.
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,